داده نگاری چیست؟

روزنامه نگاری، خبرنگاری و نگارش خبر با کمک داده ها را داده نگاری می نامیم. البته هم روزنامه نگاری و هم داده کلماتی هستند که تعریف آن ها دشوار است. در خصوص داده ها برخی مردم آن را مجموعه ای از اعداد تصور می کنند. چیزی شبیه به آنچه در صفحه گسترده ها جمع آوری می شود.

حدود ۲۰ سال پیش خیلی عالی بود اگر یک روزنامه نگار مقداری داده در یک فایل جمع آوری می کرد اما اکنون در عصر دیجیتال زندگی می کنیم و توصیف هرچیزی با اعداد در این عصر ممکن شده است.

داده نگاری

هزاران هزار سند و فایل و عکس و ویدئو، صدا، آرائ انتخابات و منابع اطلاعاتی گوناگون همگی فقط با ۰ و ۱ قابلیت ذخیره سازی و نمایش پیدا کرده اند. قابلیت داستان سرائی با داده ها امروزه برای هر ژورنالیستی فراهم است. حتی آن ها می توانند با برنامه نویسی و استفاده از اسکریپت های ساده فرآیند جمع آوری و انتقال داده ها را نیز خودکار سازی کنند.

داده نگاری به یک ژورنالیست کمک می کند تا بتواند داستان پیچیده ای را با کمک اینفوگرافیک مطرح کند. بنابراین حوزه داده نگاری هم فنی است و هم هنری.

داده نگاری یک واؤه چتری است و هر ابزار، تکنین و رویکردی از داستان گویی را شامل می شود. از سیستم های گزارش دهی کامپیوتری قدیمی تا لبه و انتهای ابزار های مصور سازی داده ها. داده نگاری، آینده زورنالیسم است. زورنالیست ها باید در کار با داده ها ماهر شوند.

 واژگان کلیدی این حوزه: دیتاژورنالیسم، دیتاویژوالیسم، داده نگاری

پوریا بغدادی

مباحث هوش تجاری را در دانشگاه تهران زیر نظر اساتید خبره آموختم، تحت تاثیر تحول دیجیتال هستم و عاشق آموزش دادن. تمام وجودم را در کلاس صرف یاددادن می کنم. مشاوره و انجام پروژه را نیز در کنار آموزش بصورت جدی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

avatar
  Subscribe  
به دوستتان خبر دهید