چرا به سراغ ماکرو نویسی در اکسل می رویم؟

اکسل هم مانند هر نرم افزار دیگری که بصورت عمومی طراحی شده و به فروش می رسد محدودیت دارد. یعنی بالاخره نیاز به قابلیتی داریم که داخل امکانات پیشفرض اکسل وجود ندارد. از طرف دیگر ممکن است نیاز به تکرار سریع برخی از کارها داشته باشیم یا کارهای پیچیده ای که انسان به سختی می تواند آن را انجام دهد نیاز باشد. همچنین شاید لازم باشد که فرم های کاربری در این نرم افزار طراحی و استفاده شوند. در چنین مواردی به ماکرو نویسی در اکسل نیاز داشته باشیم.

ماکرو نویسی در اکسل

در اکسل و البته تمام نرم افزار های موجود در آفیس امکان برنامه نویسی تحت عنوان ماکرو نویسی و یا VBA که مخفف Visual Basic for Applications است قرار داده شده تا بتوانیم محدودیت های اکسل را کنار بزنیم و از قابلیت های نامحدود آن بهره ببریم.

کاربردهای ماکرو نویسی

می تونیم در اکسل با زبان زیبا و بسیار آسان بیسیک برنامه نویسی کنیم تا کارهایی که با امکانات خود اکسل نمی شود آن را انجام داد، قابل انجام کنیم:
کارهای تکراری
کارهای سنگین
کارهای خاص مثل ایجاد فرم های رابط کاربری
کارهای جالب مثل نمایش پیام و … در شرایط خاص
یا مثلا بعضی وقت ها می خواهیم بعد از باز شدن یک فایل کار خاصی انجام شود.

همه این کار ها را به سادگی می توان با ماکرو نویسی انجام داد.

چرا این مطلب را ارسال کردم؟

سوالی توسط یکی از کاربران سایت مطرح شده بود که به این شرح بود:

آیا می توان در یک نمودار ستونی (Column) کاری کرد که رنگ یک ستون بر اساس مقادیر آن تعیین شود؟ مثلا اگر بالای ۱۰۰۰۰ بود سبز شود و اگر زیر ۱۰۰۰۰ بود قرمز شود. به نوعی نیاز بود به فرمت دهی شرطی بر روی ستون ها انجام شود.

فرمت دهی شرطی در نمودار

 

فرمت دهی شرطی در نمودار

پاسخ به این سوال منفی بود. اکسل چنین امکانی را بطور پیش فرض ندارد. اما می توان با کمک ماکرو و تولید خودکار رنگ ها و ستون های نمودار این پروژه را پیاده سازی کرد.

پوریا بغدادی

هوش تجاری را در دانشگاه تهران زیر نظر اساتید خبره طی کردم، تحت تاثیر تحول دیجیتال هستم و عاشق آموزش. تمام وجودم را در کلاس صرف یاددادن می کنم. مشاوره و انجام پروژه را نیز در کنار آموزش بصورت جدی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

2 نظرات روشن "چرا به سراغ ماکرو نویسی در اکسل می رویم؟"

avatar
  Subscribe  
جدید ها قدیمی ها بیشترین رای
به دوستتان خبر دهید
سعید
مهمان

سلام ایا می شود برای ماکرو زمان تکرار تعیین کرد مثلا بعد گذشت یک ساعت یک سلول را کپی کند