معرفی نرم افزار اکسل

اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده می باشد که توسط شرکت مایکروسافت تحت بسته نرم افزاری آفیس تولید شده است. این نرم افزار برای سیستم های عامل ویندوز و مَک ارائه می گردد. البته مایکروسافت نسخه هایی را نیز برای ویندوز تلفن همراه و همچنین برای Office Live که به صورت رایانش ابری اجرا می شود ارائه کرده است.

آفیس مایکروسافت

کاربردهای اکسل

مانند هر نرم افزار صفحه گسترده دیگر اکسل نیز با داشتن ساختار جدولی و سطرها و ستون­های بسیار زیاد برای ورود، سازماندهی و مدیریت داده ها، انجام محاسبات ریاضی و پیاده سازی فرمول های مختلف، ساخت جداول، ترسیم انواع نمودار ها، گزارش گیری و ایجاد جداول محوری بکار می رود. البته در اکسل ویژگی هایی وجود دارد که آنرا از دیگر نرم افزار های صفحه گسترده متمایز می کند، به عنوان مثال قابلیت ایجاد ماکرو و برنامه نویسی کاربردی VBA این امکان را فراهم می کند تا هر عملیاتی که با امکانات خود اکسل قابل انجام نیست با کمک برنامه نویسی امکان پذیر شود.

شرکت مایکروسافت

به زبان ساده اکسل امکان انجام عملیات پیچیده بر روی داده ها را در قالب کاربرگ ها و کتاب های کاری با صرف کمترین زمان به کاربران خود می دهد. مثلاً یک فرد عادی می تواند کارها روزمره و حساب و هزینه های شخصی خود را در یک فایل اکسل وارد کرده و با کمک فرمول ها و توابع این نرم افزار امور مالی روزانه خود را مدیریت کند. این یکی از ساده ترین کاربردهای اکسل است. در این چند سالی که اکسل را تدریس می کنم بطور مستقیم در سازمان ها و شرکت ها و در مواجهه با افراد مختلف در کلاس های آموزشی، کاربردهای گوناگون اکسل را دیده و درک کرده ام.

مثال جالب دیگری که می توانم مطرح کنم یک شرکت فعال در زمینه پروژه های نفت و گاز و حفاری چاه های مربوط به آن است. این شرکت فایل اکسل بسیار بزرگ و حجیمی که پر از فرمول ها و توابع و امکانات تحلیلی و محاسباتی بود برای مدیریت یک پروژه حفاری چاه نفت و گاز ایجاد کرده بود و در تمامی مراحل یک پروژه کلیه اطلاعات دریافتی از مهندسان و کارکنان حاضر در محل حفاری را در این فایل وارد می کرد تا وضعیت پروژه را تحلیل کند و تصمیم گیری های آینده را آسان تر نماید. این فایل به قدری گسترده و از نظر حجم فایل آنقدر سنگین بود که بارگذاری و باز شدن این فایل در نرم افزار اکسل نزدیک به ۳۰ ثانیه طول می کشید. تصور کنید قرار بود این کار ها بصورت دستی یا فقط با کمک ماشین حساب انجام شود!

مخاطبان اکسل

شاید تا همین چند سال قبل تصور بر این بود که اکسل بیشتر برای کاربردهای مالی، حسابداری و یا اداری مناسب است ولی امروز به وضوح کاربرد گسترده این نرم افزار را در کلیه زمینه های کاری و حتی شخصی مشاهده می کنیم.

اکسل

مهندسان تمام رشته ها، متصدیان امور مالی و حسابداری و مدیران در مقیاسی وسیع از اکسل برای فعالیت های خود استفاده عمده دارند، همچنین بسیاری افراد به مرور از این نرم افزار برای کارهای شخصی خود بهره میگیرند.

پوریا بغدادی

مباحث هوش تجاری را در دانشگاه تهران زیر نظر اساتید خبره آموختم، تحت تاثیر تحول دیجیتال هستم و عاشق آموزش دادن. تمام وجودم را در کلاس صرف یاددادن می کنم. مشاوره و انجام پروژه را نیز در کنار آموزش بصورت جدی پی میگیرم.