آموزش اکسل مقدماتی

آموزش اکسل مقدماتی مورد مهمی است که امروزه کاربران خود با جستو در اینترنت، مشاهده فیلم های آموزشی رایگان یا غیر رایگان یا مطالعه کتاب و یا بصورت خودآموز و دریر شدن با اکسل انجام می دهند. اما اکسل مقدماتی شامل چه مهارت هایی است؟ چگونه می توانیم میزان دانش اکسلی خود را اندازه بگیریم؟

امیدوارم قبلاً مطلب آموزش اکسل را مطالعه کرده باشید.

در یکی از دوره های سازمانی آموزش اکسل مقدماتی بعد از مدتی احساس کردم حاضران در کلاس اطلاعات خیلی زیادی دارند و شاید اشتباها در کلاس مقدماتی شرکت کرده اند. از آن ها پرسیدم: چرا در کلاس مقدماتی هستید؟ شما دانش خوبی دارید. گفتند:” رییس از ما پرسید فرمول VLookup را بلدید؟” ما گفتیم نه. بنابراین ما را به کلاس اکسل مقدماتی فرستادند.

ظاهرا دانستن فرمول VLookup معیار دانستن اکسل شده است. اما واقعیت این نیست. من برای شما فهرست مهارت های اصلی که برای اکسل مقدماتی لازم است اینجا مینویسم:

۱- آشایی کامل با محیط اکسل شامل: Ribbon, Tab, Group, Command

۲- ورود داده ها به اکسل و جدول کشی و تغییرات Style

۳- مرتب سازی (Sort)

۴- فیلتر کردن (Filter)

۵- رسم نمودار های پرکاربرد شامل Column, Line, Pie

۶- فرمول های اولیه شامل SUM, Average, Min, Max, If

۷- مدیریت فایل و ذخیره سازی با فرمت های اصلی XLSX, XLS, XLTX

۸- مدیریت کاربرگ (WorkSheet)

با داشتن مهارت های فوق یک کاربر اکسل می تواند مرز بین آموزش اکسل مقدماتی و اکسل پیشرفته را بپیماید و وارد فضای کاری و پیشرفته و کاربردی تر در اکسل شود.

Excel Beginner - آموزش اکسل مقدماتی

اما مشکلاتی هم در این راه وجود دارد:

۱- از چه منبعی آموزش را شروع کنیم؟

۲- کتاب بهتر است یا جزوه یا فیلم آموزشی یا اینترنت؟

۳- چقدر طول می کشد تا به تسلط خوبی دست پیدا کنم؟

۴- کدام مدرس و کلاس بهتر است؟

در پاسخ به سوالات فوق، کافیست کلمه اکسل را در گوگل جستجو کنید، با اینکار با ۶ میلیون صفحه که در نتایج صفحه گوگل نشان داده می شود مواجه خواهید شد. سایت های بسیار، موسسات، مدرسان، کتاب ها و فیلم ها و در این لحظه کاربر واقعا دچار سردرگمی می شود. اما راه کار:

من اگر تصمیم داشتم یک نرم افزار جدید را یاد بگیریم به روش زیر عمل می کردم:

۱- اگر قصد خرید کتاب را داشتم در مرحله اول به سراغ کتاب های اصلی و لاتین و مرجع می رفتم ولی نه برای خواندن، بیشتر برای اشراف به سرفصل ها و قابلیت های نرم افزار، از این کتاب ها حتما فصل های مقدماتی را مطالعه می کردم.

۲- در ادامه و برای مباحث پیشرفته تر به سراغ فیلم های آموزشی یا دوره های فشرده یا نیمه فشرده می رفتم. برای شرکت در کلاس ها حتما رزومه مدرس دوره را مطالعه می کردم، به نظرم مدرس باید تجربه حداقل ۴ ساله تدریس آن نرم افزار را داشته باشد. سابقه تدریس دوره های سازمانی به مدرس کمک می کند تا علاوه بر دانشی که خود فراهم کرده با کاربران گوناگون آن نرم افزار آشنا شده و تجربیات کاربردی کسب کند و با سوالات و درخواست های متنوعی آشنا شود.


برچسب ها:
17a408a89ac284e4fc1eee3787fd81bb?s=300&d=mm&r=g - آموزش اکسل مقدماتی

پوریا بغدادی

من مباحث BI را در دانشگاه تهران آموخته ام. مجری و مشاور سیستم های هوش تجاری (BI) هستم. آموزش را برای علاقه شخصی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.