ﺗﺎﺑﻊ (PPMT) ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ اﻗﺴﺎط ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اﺻﻞ وام

وقتی شخصی از بانک وام دریافت می کند می بایست مجدداً آن را بازپرداخت نماید که این بازپرداخت ها به صورت ماهانه می باشد. زمانی که ماهانه مبلغی را بازپرداخت می کنیم به آن قسط می گوییم. نکته اینجاست که قسط دارای دو قسمت می باشد: یکی اصل قسط و دیگری بهره قسط. ولی مبلغی که ما پرداخت می کنیم همیشه ثابت است. حال در اینجا می خواهیم به این نکته بپردازیم که بهره قسط چگونه محاسبه می شود. در مطلب قبلی ما به این مبلغ ثابتی که پرداخت می کنیم اشاره کردیم و برای محاسبه آن از تابع PMT استفاده کردیم. در اینجا به محاسبه اصل قسط می پردازیم و تابع استفاده شده برای اصل قسط، تابع PPMT می باشد:

=PPMT(rate, per, nper, pv, fv, type)
=PPMT(نوع پرداخت، ارزش آتی، ارزش فعلی، تعداد دوره پرداخت، دوره خاص، نرخ بهره وام)

امیدوارم مطلب جامع کاربرد اکسل در حسابداری را مطالعه کرده باشید.

این تابع ۶ ورودی به شرح ذیل دریافت می‌کند:

۱- Rate: نرخ سود تضمین شده (بهره)

۲- Per: دوره ی بازپرداخت (شماره قسط)

۳- Nper: تعداد کل دوره های بازپرداخت

۴- Pv: ارزش فعلی یا اصل مبلغ وام

۵- Fv: ارزش نهایی وام. وارد کردن این آیتم اختیاری بوده و می توان آن را خالی رها کرد. در صورت خالی بودن مقدار آن برابر صفر خواهد بود.

۶- Type: نوع زمان پرداخت اقساط

نکته: اگر پرداخت اقساط در پایان دوره ها باشد، در قسمت (Type) رقمی درج نمی شود و یا عدد صفر قرار می گیرد و چنانچه پرداخت اقساط در ابتدای دوره ها باشد، در قسمت (Type) عدد (١) درج می شود.

  • اگر پرداخت اقساط به صورت سالی یک قسط باشد، نرخ بهره و تعداد اقساط به صورت سالانه در نظر گرفته می شود، ولی اگر پرداخت اقساط به صورت ماهانه باشد، آنگاه باید نرخ بهره سالانه را بر عدد ١٢ (تعداد ماه های یک سال) تقسیم نموده تا نرخ بهره ماهانه را محاسبه کرده و تعداد پرداخت ها را در عدد ١٢ ضرب نمود.
  • جواب این تابع هم منفی می باشد که می توان عدد ارزش فعلی مبلغ وام (PV)را به صورت منفی وارد نموده و یا جواب تابع را در (١-) ضرب کرد.

نکته: تکمیل کردن آرگومانهایی که عنوان آنها در پنجره Function تابع پر رنگ تر هستند به صورت اجباری بوده و آرگومانهایی که به صورت کم رنگ تر هستند به شکل اختیاری می توان کامل نمود.

حال با یک مثال ساده به این تابع می پردازیم:

مثال: شخصی مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال وام با بهره ۴٪ از بانک دریافت کرده است که می بایستی بازپرداخت آن را ۴۸ ماهه انجام دهد، اصل مبلغ پول در قسط هفتم را محاسبه نمایید.

PPMT Image 1 min - ﺗﺎﺑﻊ (PPMT) ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ اﻗﺴﺎط ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اﺻﻞ وام

 

 


برچسب ها:
17a408a89ac284e4fc1eee3787fd81bb?s=300&d=mm&r=g - ﺗﺎﺑﻊ (PPMT) ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ اﻗﺴﺎط ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اﺻﻞ وام

پوریا بغدادی

من مباحث BI را در دانشگاه تهران آموخته ام. مجری و مشاور سیستم های هوش تجاری (BI) هستم. آموزش را برای علاقه شخصی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.