طراحی داشبورد با اکسل

طراحی داشبورد با اکسل کمک می کند تا گزارش های تکراری و پیچیده را یکبار طراحی کرده و درمراحل بعدی هرزمان که نیاز بود با اعمال تغییرات جزئی آن ها را مجددا استفاده کنید. این مورد بخصوص در گزارشات ماهیانه و روزانه به شدت مورد استفاده قرار گرفته و کمک می کند تا زمان به مراتب کمتری برای داشبورد سازی و گزارش گیری صرف کنید. قطعا در این بین استفاده از نمونه داشبورد های مدیریتی آماده و یا نمونه قالب های طراحی شده می تواند در طراحی و رنگ بندی داشبورد ها به شما کمک کند. حتی نیاز ها فراتر از طراحی معمول است و نیاز به داشبورد های اینفوگرافیک دارید.

مخاطبان داشبورد (ِData Consumers)

اما به هرحال یکسری پیش نیاز برای طراحی داشبورد با اکسل وجود دارد که با تسلط به آن ها می توانید بخش عمده مشکلات خود را حل کنید. قبل از اینکه این پیش نیاز ها را مطرح کنم باید این را بگویم که قبل از هرکاری در خصوص مخاطبان داشبورد تحقیق کنید. آن ها چه کسانی هستند؟ سطح تحصیلات، جنسیت و ابزار های الکترونیکی که ممکن است از آن ها برای دیدن داشبورد استفاده کنند چیست؟

ExcelDashboardReport - طراحی داشبورد با اکسل

تسلط به نمودار های اکسل (نمودار های مرسوم)

البته لازم نیست تمام نمودار ها و ترکیب های پیشرفته آن ها را بلد باشید اما ترسیم نمودار ها در حالت مقدماتی بخصوص نمودار های ستونی (Column)، خطی (Line)، افقی (Bar)، دایره ای (Pie) و دونات (Doughnut) را حتما باید انجام داده باشید و کاربرد آن ها را درک کرده باشید.

تسلط کافی به فرمول های اکسل پیشرفته

این مهمترین پیش نیاز برای شروع کار طراحی داشبورد با اکسل است. فرمول های اکسل پیشرفته شامل ۳۵ الی ۶۰ فرمول است که البته هر کاربر اکسلی باید آن ها را بخوبی بداند. اما من فهرستی از فرمول ها را می نویسم که در طراحی داشبورد بصورت مستقیم استفاده می شوند:

فرمول VLookup

فرمول Match

فرمول Index

فرمول Indirect

فرمول Offset

فرمول Sumifs

فرمول IF

فرمول هایی که بصورت غیر مستقیم در طراحی داشبورد با اکسل استفاده می شوند مثل sum و and و or و mid و … بیشمارند. یعنی برای محاسبات و کارهای عملیاتی داشبورد ها ممکن است به هرفرمول از اکسل نیاز پیدا کنید.

vlookup for blog - طراحی داشبورد با اکسل

منبع

 


برچسب ها:
17a408a89ac284e4fc1eee3787fd81bb?s=300&d=mm&r=g - طراحی داشبورد با اکسل

پوریا بغدادی

من مباحث BI را در دانشگاه تهران آموخته ام. مجری و مشاور سیستم های هوش تجاری (BI) هستم. آموزش را برای علاقه شخصی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.