فرمول vlookup در اکسل

زمان تقریبی مطالعه این مطلب و فیلم مربوطه: ۲۰ دقیقه

سطح: پیشرفته

تابع vlookup برای جستجوی عمودی یک مقدار (Lookup_Value) در اولین ستون یک ناحیه داده ای (Table_Array) و بازگرداندن مقداری در ستون دیگر آن (col_index_num) بکار می رود. مثلا وقتی می خواهیم کد یک کالا را وارد کنیم و اکسل نام این کالا را از طریق کد وارده شده، در یک جدول دیگر یافته و نمایش دهد از فرمول vlookup استفاده می کنیم.

فرمول VLookup معروف ترین و مورد توجه ترین فرمول اکسل در ایران (و شاید جهان!)

چه زمانی لازم است تا از فرمول VLookup استفاده کنیم؟

هرگاه یک مقدار معلوم و یک یا چند مقدار مجهول دارید اما کلیه مقادیر معلوم و مجهول شما در یک جدول یا شیت یا فایل دیگری بصورت کامل قرار دارند (مثلا شماره پرسنلی چند نفر معلوم است و نام و نام خانوادگی آن ها مجهول است ولی یک جدول کامل اطلاعات پرسنل را در اختیار دارید) در این حالت شما یک جستجوی عمودی دارید که می شود همان Vertical Lookup.

چون ما معمولا جدول ها را بصورت سطری پُر می کنیم این فرمول کاربرد بیشتری دارد درحالیکه فرمول HLookup نیز در اکسل برای جستجو های افقی وجود دارد.

در اکثر مصاحبه های شغلی از این فرمول سوال شده حتی در برخی از موارد از مصاحبه شونده خواسته شده تا این فرمول را روی کاغذ بنویسد و توضیح دهد.

ایرادات و نواقص این فرمول که البته همگی قابل رفع هستند به شرح ذیل می باشند:

۱- اگر چند مقدار معلوم داشتیم چه کنیم؟ (وی لوکاپ چند شرطی) مثلا نام و نام خانوادگی را داریم و به دنبال تاریخ تولد پرسنل می گردیم؟ اینجا نمیتوان از نام خانوادگی به تنهایی استفاده کرد چون ممکن است اطلاعات فردی دیگری با همین نام خانوادگی را پیدا کند.
۲- چه کنیم تا وی لوکاپ بعد از یافتن اولین مقدار جستجو را متوقف نکند؟ مثلا یک شماره پرسنلی را بدهیم و تمام تاریخ های دریافت وجه یا دریافت وام این فرد را پیدا کند.
۳- وردی آخر وی لوکاپ چه فایده ای دارد؟
۴- چگونه به جای IF های تو در تو و پیچیده از یک وی لوکاپ ساده استفاده کنیم؟

فرمول VLookup در اکسل

در حقیقت از تابع Vlookup هنگامی استفاده می شود که بخواهیم یک جستجوی عمودی بر روی اولین ستون یک ناحیه از جدول پایه انجام دهیم و در ستونی دیگر از سطری که نتیجه پیدا شد مقداری را استخراج کنیم:

vlookup

برای یادگیری دقیق و کامل فرمول vlookup ویدئوی زیر را تماشا کنید. هرگونه سوالی داشتید در پایین همین مطلب مطرح کنید.

توجه داشته باشید که ورودی آخر این فرمول Range_Lookup در دو مقدار ۰ , ۱ یا همان True , False فرمول را در دو حالت دقیق یا تقریبی قرار می دهد. یعنی اگر برابر مقدار True یا عدد ۱ باشد (یا خالی گذاشت شود) مقادیر عددی تقریبی را پیدا می کند. برای اطلاعات بیشتر فایل handbook را دانلود کنید.

فرمول دیگری هم برای جستجوی های افقی وجود دارد که نام آن HLookup است اما چون اکثرا جداول ما در حالت سطری پر می شوند و جداول عمودی داریم فرمول VLookup معروف و پرکاربرد شده است.

 


 

 

دانلود فایل اسلاید

دانلود فایل اکسل vlookup دانلود فایل اکسل

فایل اسلاید vlookupVLookup Handbook

پوریا بغدادی

من دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات دانشگاه تهران می باشم. از سال ۱۳۸۴ به مطالعه و فعالیت های آموزشی و اجرایی در زمینه کار با داده ها، برنامه نویسی و انجام پروژه با نرم افزار های مدیریت داده ها از جمله اکسل و SQL Server مشغول هستم.

دیدگاه بگذارید

9 نظرات روشن "فرمول vlookup در اکسل"

avatar
  Subscribe  
جدید ها قدیمی ها بیشترین رای
به دوستتان خبر دهید
سیامکی
مهمان

سلام استاد
بینظیر بود خسته نباشید

دانلود آهنگ زیبا
مهمان

سلام.
واقعا سایت قشنگیه
دستتون درد نکنه

masoud
مهمان

عالی بود , و خیلی شیوا ممنون

SN. motlagh
مهمان

سلام
ممنون عالی بود.
ولی چطور میشه از این فرمول استفاده کرد ولی داده تکراری برام نیاره؟ یعنی اگر چند تا از کلمه مورد نظر که دارم سرچ میکنم در ستون اول باشه و اون در هر بار جستجو داده ای که قبلا پیدا کرده رو نیاره؟

مهران
مهمان

این فیلم برای من من خیلی خیلی با ارزش بود. خیلی کارم رو ساده کرد. واقعا از شما ممنونم.
یا سوال هم دارم. فیلمهای آموزشی مربوط به سایر توابع یا سایر مباحث مربوط به تابع vlookup رو چطور میشه تهیه کرد؟

leila
مهمان

سلام و خسته نباشید .ممنون بابت این کلیپ آموزشی پرکاربرد
ادامه این آموزش هارو برامون میزارید ؟