محاسبه استهلاک به روش خط مستقیم در اکسل

دارایی های ثابت سازمان به تدریج و با گذشت زمان کهنه، فرسوده و غیر قابل استفاده می شوند و ارزش آنها کاهش می یابد. این کاهش تدریجی ارزش دارایی های ثابت که به دلیل مدت استفاده از آن هاست را استهلاک می گویند و منجر به شکل گیری عمر مفید یک دارایی نیز می شود. بطور کلی فرمول محاسبه استهلاک به روش خط مستقیم در اکسل از موارد کاربرد اکسل در حسابداری می باشد.

تابع هزینه استهلاک به روش خط مستقیم: (SLN)

= SLN (cost ,salvage ,life)


= SLN (عمر مفید, ارزش اسقاط, ارزش دارایی)

برای استفاده از این روش ما به ۴ نوع از اطلاعات نیاز داریم:

  • بهای تمام شده
  • ارزش اسقاط
  • عمر مفید
  • تاریخ خرید دارایی

مثال: بهای تمام شده دارایی خریداری شده در یک مؤسسه  ۱۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال، به ارزش اسقاط ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و عمر مفید ۵ سال می باشد.
طبق هریک از مفروضات زیر، هزینه استهلاک،‌ استهلاک انباشته و ارزش دفتری را محاسبه نمایید.

  1. تاریخ خرید دارایی ۱۰/۰۱/۹۶ باشد.
  2. تاریخ خرید دارایی ۱۶/۰۳/۹۶ باشد.

فرض اول (تاریخ خرید دارایی ۱۳۹۶/۰۱/۱۰ باشد.)

هزینه استهلاک= بهای تمام شده × ارزش اسقاط × عمرمفید
استهلاک انباشته= برای سال اول معادل با هزینه استهلاک است و برای سال دوم به بعد، هزینه استهلاک سنوات قبل + هزینه استهلاک سال جاری.
ارزش دفتری= بهای تمام شده – استهلاک انباشته سال جاری

همانطور که در ذیل مشاهد می فرمایید در پایان سال پنجم، ارزش دارایی دفتری بایستی برابر با ارزش اسقاط باشد در غیر این صورت محاسبه اشتباه است.

محاسبه استهلاک به روش خطی در اکسل

فرمول ستون G نیز به شکل زیر خواهد بود:

محاسبه استهلاک به روش خطی در اکسل

فرض دوم (تاریخ خرید دارایی ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ باشد.)

هزینه استهلاک= بهای تمام شده × ارزش اسقاط × عمرمفید × ۱۲/۸
در سال اول می بایستی ۴ ماه کمتر هزینه استهلاک در نظر بگیریم یعنی ۸ ماه هزینه استهلاک در نظر بگیریم و در سال آخر می بایستی ۴ ماه هزینه استهلاک در نظر بگیریم. بنابراین با توجه به اینکه تاریخ خرید دارایی ۱۶/۰۳/۹۶ می باشد یعنی هزینه استهلاک از ماه چهارم به بعد محاسبه خواهد شد. پس نتیجه می گیریم در سال اول باید هشت ماه هزینه استهلاک داشته باشیم.
برای سال آخر:
هزینه استهلاک برابر است با: بهای تمام شده × ارزش اسقاط × عمرمفید × ۱۲/۴
استهلاک انباشته= برای سال اول معادل با هزینه استهلاک است و برای سال دوم به بعد، هزینه استهلاک سنوات قبل + هزینه استهلاک سال جاری.
ارزش دفتری= بهای تمام شده – استهلاک انباشته سال جاری

محاسبه استهلاک به روش خطی در اکسل

همانطور که در بالا مشاهد می فرمایید در پایان سال ششم، ارزش دارایی دفتری بایستی برابر با ارزش اسقاط باشد در غیر این صورت محاسبه اشتباه است. با کمک روش های فوق می توانید محاسبه استهلاک به روش خط مستقیم در اکسل را پیاده سازی کنید. اگر تمایل دارید فایل این آموزش را دریافت کنید در بحش نظرات به ما پیام دهید.

معمولا در حسابداری اگر تاریخ خرید دارایی از یکم تا پانزدهم آن ماه باشد هزینه استهلاک مربوط به آن ماه حساب می شود و اگر از شانزدهم تا پایان ماه باشد هزینه استهلاک به ماه بعد انتقال پیدا می کند.

پوریا بغدادی

مباحث هوش تجاری را در دانشگاه تهران زیر نظر اساتید خبره آموختم، تحت تاثیر تحول دیجیتال هستم و عاشق آموزش دادن. تمام وجودم را در کلاس صرف یاددادن می کنم. مشاوره و انجام پروژه را نیز در کنار آموزش بصورت جدی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.