مزایای اکسل

فرمول ها و توابع

شرکت مایکروسافت در تحقیقاتی که بر روی کاربران نرم افزار اکسل داشته به نتایج جالب توجهی دست یافته است. موردی که بیشتر جلب توجه می کند این است که در حدود ۵۰% افرادی که از اکسل استفاده می کنند امکانات فرمول نویسی در اکسل را مزیت اصلی آن می دانند و به دلیل وجود چنین امکانی از این نرم افزار استفاده می کنند. در یک جمله می توانیم بگوییم اکسل یعنی فرمول ها و توابع. اما نکته جالب تر این که بسیاری افراد هم هستند که از وجود چنین امکاناتی در اکسل مطلع نیستند یا اینکه نمی دانند چگونه باید از فرمول نویسی و توابع در اکسل استفاده کنند.

images3 - مزایای اکسلماکرو ها و زبان برنامه نویسی VBA

گروهی دیگر از افراد که تخصص بیشتری در زمینه نرم افزار و رایانه دارند از اکسل به دلیل وجود امکانات برنامه نویسی و تولید ماکرو ها در داخل آن استفاده می کنند. یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی یعنی Basic در ترکیب با اکسل و بستر فنی این نرم افزار (و البته کلیه نرم افزارهای موجود در بسته آفیس) با نام Visual Basic For Application یا همان VBA امکان برنامه نویسی سفارشی و اختصاصی در محیط نرم افزار اکسل را به برنامه نویسان و استفاده کنندگان از این نرم افزار می­دهد تا کلیه نیازمندی هایی که در امکانات پیش فرض اکسل وجود ندارد را تولید کرده و استفاده کنند. اما فرق ماکرو و برنامه نویسی چیست؟

در آفیس می توان در هر یک از نرم افزار های مربوطه از جمله در اکسل کارها و مجموعه عملیاتی را که در طی فرآیند کارهای روزمره با نرم افزار تکرار می شوند بصورت یک ماکرو ذخیره سازی کرده و در آینده هرجا نیاز بود این مجموعه را با یک نام مشخص فراخوانی کنیم. به این کار تولید و استفاده از ماکرو می گویند که در حقیقت پشت پرده هر ماکرو کدهای زبان برنامه نویسی VBA وجود دارد که شاید بسیاری از استفاده کنندگان ماکرو از این موضوع بی خبر باشند، بنابراین با داشتن دانش برنامه نویسی می توان ماکرو ها را ویرایش کرد و تغییر داد ولی برای ساخت و استفاده از آن ها نیازی به این دانش نیست.

جداول محوری (Pivot Tables)

گزارش گیری در اکسل با روش جداول محوری یکی از مزیت های اکسل و جذابیت های گزارش سازی می باشد. در تحقیقات مایکروسافت مشخص شد که عده زیادی به ایجاد گزارشات و جداول محوری علاقه زیادی دارند.

whatis colorflat fieldstopivot - مزایای اکسل

جداول محوری ابزاری مناسب برای مدیران و تحلیل گران اطلاعات می باشد که با این ابزار به سوالاتی مانند این ها پاسخ می­دهند :

روند صادرات محصول ما در شش ماه اخیر چگونه بوده است؟

پنج مشتری برتر ما در سال گذشته چه کسانی بوده اند؟

دانش آموزان پایه سوم کشور در چه درس هایی نمرات بهتری کسب کرده اند؟

در چه شهر هایی و در چه ماه هایی از سال مصرف برق بیشتر بوده و این مصرف به چه میزانی بوده است؟

سوالات فوق که در زمینه های کاری مختلف طرح شده گستردگی و جذابیت جداول محوری و گزارش گیری در اکسل را بطور کامل نمایان می کنند.

فرمت دهی شرطی (Conditional Formatting)

در اکسل  می توان بر اساس شرایط مقادیر موجود در سلول ها و محدوده ها فرمت های خاصی را به سلول ها و داده های داخل آنها اعمال کرد، به عنوان مثال کارهایی که مربوط به تاریخ امروز است با رنگ خاصی نمایش دهد، بدهکارانی که بدهی آنها بالاتر از مبلغ خاصی است قرمز شوند و مثال هایی از این دست کاربرد فرمت دهی شرطی را تشریح می کنند.

excel pivottables conditional formatting extend 300x193 - مزایای اکسل

مرتب سازی و فیلتر کردن داده ها

جداول و داده ها دارای امکان مرتب سازی، جداسازی و فیلتر گذاری پیشرفته می باشند و این یکی از مزیت ها ساده و جذاب اکسل است. این مورد پرکاربرد ترین استفاده از نرم افزار اکسل است یعنی ورود داده ها و ایجاد ساختار های جدول و مدیریت و نمایش اطلاعات این جداول با فیلتر ها مورد نظر بصورتی که اطلاعات جدول مطابق با اهداف ما خلاصه سازی شوند.
17a408a89ac284e4fc1eee3787fd81bb?s=300&d=mm&r=g - مزایای اکسل

پوریا بغدادی

من مباحث BI را در دانشگاه تهران آموخته ام. مجری و مشاور سیستم های هوش تجاری (BI) هستم. آموزش را برای علاقه شخصی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.