مفهوم مطلق و نسبی در اکسل

از علامت $ در اکسل برای ثابت نگه داشتن آدرس سلولها در بسط دادن فرمول استفاده می شود. زمانی که فرمول A1B1 را به سمت ردیفهای پایین تر بسط دهید نتیجه بصورت A2B2، A3B3،…. تغییر خواهد کرد، همچنین اگر فرمول A1A2 را به سمت راست (پیش فرض) بسط دهید نتیجه بصورت B1B2, C1C2, …. خواهد بود.

علامت $ قبل از حرف و عدد معرف یک سلول نوشته می شود و آن را در بسط دادن ثابت نگه می دارد.

A$1 (انتقال به سمت بالا): A$1,A$1,A$1,A$1,….

$A1 (انتقال به سما پایین): $A2,$A3,$A4,….

A$1 (انتقال به سمت راست): B$1,C$1,D$1,….

$A1 (انتقال به سمت چپ): $A1,$A1,$A1,$A1,…

$A$1 (پایین یا راست): $A$1,$A$1,$A$1,….

مفهوم مطلق و نسبی در اکسل

با توجه به مثالهای فوق نتیجه می گیریم که وجود علامت $ در سمت چپ حرف آدرس و بسط دادن به سمت پایین بی اثر است و مشابه آن در سمت چپ عدد سلول و در بسط به سمت راست اثر نخواهد داشت.

از این قابلیت، علاوه بر فرمول نویسی، در ثابت نگه داشتن یک محدوده نیز استفاده می شود. حین استفاده از فرمولهایی نظیر VLOOKUP، و امکاناتی نظیر Data Validation، باید توجه داشت که محدوده مورد نظر توسط $ ثابت نگه داشته شود در غیر اینصورت فرمول با مشکل مواجه خواهد شد.

پوریا بغدادی

مباحث هوش تجاری را در دانشگاه تهران زیر نظر اساتید خبره آموختم، تحت تاثیر تحول دیجیتال هستم و عاشق آموزش دادن. تمام وجودم را در کلاس صرف یاددادن می کنم. مشاوره و انجام پروژه را نیز در کنار آموزش بصورت جدی پی میگیرم.

مطالب مرتبط

3
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
پوریا بغدادیمریمali Recent comment authors
  عضویت  
جدید ها قدیمی ها بیشترین رای
به دوستتان خبر دهید.
ali
مهمان

با تشکر

مریم
مهمان
مریم

سلام و سپاس از مطلبتون.
در مورد محدوده vlookup گویا علامت مطلق در مورد شماره ستون موردنظر تاثیر نداره..به عبارت دیگر آیا میتوان شماره ستون مدنظر را در فرمول vlookup مطلق کرد؟