مقایسه اکسل و پاور بی آی

امروزه با بحث داغ طراحی داشبورد مواجه هستیم. قبول دارم که ابزار های داشبورد سازی فوق العاده ای در دسترس هستند. (حالا بحث پولی یا رایگان بودنشان و مافیایی که در ارائه لایسنس های تقلبی وجود دارد بماند!) اما به این دلیل که نرم افزار اکسل طیف وسیعی از کاربران را دارد باید همیشه در کنار طراحی داشبورد یک عنوان اکسل هم وجود داشته باشد اما به تازگی Power BI نیز خود نمایی می کند و اسم این ابزار جدید بیشتر از زمانی که در ابتدای راه قرار داشت به گوش می رسد. حالا واقعا باید کدام را انتخاب کنیم؟ اکسل یا پاور بی آی؟

یک مطلب خوب از سایت ExcelCampus به دستم رسید که مقایسه مفیدی از این دو ابزار انجام داده بود. البته احساس کردم برخی از موارد مطرح شده در این مقایسه قدیمی یا ناقص است بنابراین با تجربه خودم سعی می کنم آن را بهبود دهم.

چند تفاوت مهم بین اکسل و پاور بی آی وجود دارد:

۱- امکان انتشار گزارش تحت و قابلیت تعیین سطح دسترسی و تعریف نقش برای کاربران در پاور بی آی. چیزی که در اکسل اصلا امکان پذیر نیست.

publish dashboards min - مقایسه اکسل و پاور بی آی

۲- داشبوردی که هم نقشه سه بعدی دارد و هم عناصر دیگر فقط با پاور بی آی ممکن است:

Directions Training Power BI 3 min - مقایسه اکسل و پاور بی آی

و چندین تفاوت دیگر که در جدول زیر شرح داده شده اند:

 
J0H18xcAz65nXExipIEAAAAASUVORK5CYII= - مقایسه اکسل و پاور بی آیPowerBI 4107xu8LOOOHOGRJ6l0XjQDPkJRCRzB+DeCWRB+QfwANuOA1ECE7IAAAAABJRU5ErkJggg== - مقایسه اکسل و پاور بی آی
Excel
یادگیری آسان باید به Power Query و Power Pivot تسلط داشته باشیم. ترسیم و ایجاد نمودار ها نیز کمی متفاوت با اکسل هستند. اکثر ما مهارت های کافی برای ساخت داشبورد با اکسل داریم برای اینکار به فرمول های پیشرفته و نمودار ها و بر خی ابزار های فرم کنترل نیاز است.
انتخاب نمودار ها و نقشه ها طیف وسیعی از نمودار ها و نقشه ها در این پارو بی آی قابل استفاده هستند، ضمن اینکه امکان دسترسی به عناصر بصری به اشتراک گذاشته شده وجود دارد. حتی میتوانید نمودار های خاص خود را ایجاد کنید. ! طیف وسیعی از نمودار ها در اکسل قابل دسترس هستند اما ایجاد نقشه در اکسل فقط باPower Map امکان پذیر است (۳D Map Excel 2016) و قابلیت ادغام در اکسل را ندارد در محیط جداگانه ای ایجاد می گردد.
سفارشی سازی نمودار ها ! امکانات محدودی در پاور بی آی برای سفارشی سازی نمودار ها وجود دارد. البته این قابلیت ها در حال تکامل هستند اما کاربران اکسل با این موضوع راحت کنار نمی آیند. تقریبا همه چیز در نمودار های اکسل قابل تغییر و سفارشی سازی هستند. این انعطاف منجر به انجام کارهایی می شود که حتی مایکروسافت قصد آن ها را نداشته است.
تعامل با کاربر نهائی پاور بی آی Slicer دارد اما قابلیت های تعاملی دیگری هم دارد که در اکسل مانند رویاست. دریل داون ها، فیلتر های مشترک، هایلایت های روی یک یا چند نمودار همه در پاور بی آی وجود دارند. ! با کمک Slicer ها و کنترل های فرم می توانیم تعامل نسبی با کاربر نهایی برقرار کنیم.
تحلیل های منعطف ! پاور بی آی هنوز Pivot Table های قدرتمندی ندارد. هر جایی نمی توانید فرمول بنویسید. و تحلیل ها و گزارشات ad-hoc هنوز غیر ممکن هستند. اکسل بسیار منعطف است! افزودن و ویرایش داده ها، تحلیل داده ها با Pivot Table و فرمول ها. همه چیز در شبکه ای از سلول ها.
اشتراک گذاری داشبورد های پاور بی آی می توانند در هر دیوایسی نمایش داده شوند، همه تحت وب هم با اپ موبایل و هم با SSRS و با این روش بخشی از داده ها محافت می شوند. میتوانیم از طریق ایمیل یا درایو ها ابری فایل های اکسل را به اشتراک بگذاریم و یا از اکسل تحت وب استفاده کنیم. این راه مشکل امنیت و محرمانگی را نیز به دنبال دارد.
سایز داده ها پاور بی آی می تواند میلیون ها رکورد را مدیریت کند. این ابزار نیز از Power Pivot برای مدل سازی داده ها استفاده می کند. ولی در تمام نسخه های پاور بی آی قابل دسترس و استفاده می باشد. ! اکسل نمی تواند داده های بزرگ را مدیریت کند. حتی با داده های سایز متوسط نیز مشکل دارد. اگرچه با Power Pivot می توان کارهای بزرگتری انجام داد اما این ابزار در همه ورژن های اکسل موجود نیست و نیاز به یادگیری و کار بیشتر دارد.
منابع داده ای با Power Query در پاور بی آی می توانید تقریبا به هر منبع داده¬ای متصل شوید. ! با Power Query در اکسل می توانید تقریبا به هر منبع داده¬ای متصل شوید.
بروز رسانی خودکار داده ها بله، فواصل زمانی بروز رسانی را تعیین کنید تا بطور خودکار بروز رسانی انجام شود. البته اگر به داده های آنلاین وصل شوید بروز رسانی بطور خودکار انجام می شود. برای اکسل اگر از برنامه نویسی VBA استفاده کنید امکان بروز رسانی خودکار گزارشات وجود دارد. اما پیچیدگی هایی نیز دارد. البته Power Pivot نیز قابلیت زمان بندی برای بروز رسانی دارد.
دسترسی پذیری ! پاور بی آی نیاز به متخصص فناوری اطلاعات و حتی مدیریت بصورت ترکیبی دارد. اکسل برای همه قابل استفاده و دسترس می باشد.
هزینه! برای استفاده های شخصی رایگان است. البته این سیاست چندبار تغییر کرده است. خود اکسل پولی است اما همان اکسل کافیست و ابزار های هوش تجاری داخل اکسل مثل
Power Pivot, Power Map, Power View, و حتی Power Query رایگان هستند.
ویرایش و ترجمه: پوریا بغدادی – www.pooryab.ir

دانلود فایل جدول مقایسه

17a408a89ac284e4fc1eee3787fd81bb?s=300&d=mm&r=g - مقایسه اکسل و پاور بی آی

پوریا بغدادی

من مباحث BI را در دانشگاه تهران آموخته ام. مجری و مشاور سیستم های هوش تجاری (BI) هستم. آموزش را برای علاقه شخصی پی میگیرم.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
امیر حسام امیریمانی Recent comment authors
  عضویت  
جدید ها قدیمی ها بیشترین رای
به دوستتان خبر دهید.
مانی
مهمان
مانی

سلام خیلی خیلی خوب بود
دستتون درد نکنه

امیر حسام امیری
مهمان

استاد بغدادی گرامی
خیلی ممنون. واقعا مطلب مفیدی بود.