ورود به بحث داشبورد ها

زمان تقریبی مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه

سطح: پیشرفته

همانطور که می دانید در دنیای اطلاعات هستیم و در حال غرق شدن در داده ها به سر میبریم. مدیران در چنین دورانی باید بتوانند داده های خود را به حالت ساختار مند و تمیز شده در آورند تا بتوانند آن ها را بهتر و بیشتر درک کنند و در نهایت آن ها را به شکلی در آورند که بتوانند از آن ها درک بهتری پیدا کنند تا تصمیم گیری های بهتر و صحیح تری انجام دهند.

شرکت های نرم افزاری بسیاری برای پوشش دادن چنین نیازی وارد عمل شده و محصولات متنوعی تولید کرده اند. یک سیستم داشبورد در سازمان ها در حالت ایده آل می تواند گزارش های مالی و عملیاتی را حذف کند. یعنی در نهایت چنین سیستمی منجر به افزایش کارآیی و ارتقاء تصمیم گیری های می شود.

Image AnotherSetEyes 713x374 300x157 - ورود به بحث داشبورد ها

شرکت های بزرگ و متوسط تعداد زیادی گزارشات روزمره و مشخص دارند که از سیستم های حسابداری و بانک های اطلاعاتی خود استخراج می کنند و برای این کار زمان و هزینه زیادی صرف می کنند. به علت اینکه بیشتر استفاده کنندگان این گزارشات مهارتی به ابزار ها و داده های سازمان دسترسی ندارند بیشتر سعی می کنند خروجی داده های نرم افزار ها را به یک نرم افزار صفحه گسترده مانند اکسل تبدیل کرده و در چنین نرم افزار هایی با کمک زیباسازی های خاصی که انجام می دهند آن ها را برای استفاده آماده کنند. چنین کاری هزینه و زمان تولید و آماده سازی گزارشات تکراری را تا حد بسیار زیادی بالا می برد.

با توجه به اینکه بیشتر داشبورد های تجاری تولید شده، گرافیکی، زیبا، پویا و کاربرپسند هستند به راحتی می توان با آموزش، آن ها را در سازمان راه اندازی کرده و علاوه بر کاهش زمان تولید، بسیاری از گزارشات آن ها را به راحتی برای استفاده در تصمیم گیری ها بکار بُرد.

داشبورد های کمتری در طولانی مدت باقی می مانند مگر اینکه ساختار داده ای سازمان از جمله OLAP و انبار داده ها درست طراحی شده باشند و داده ها را به خوبی به روز نگه دارند. بنابراین ما تمام اینگونه مباحث را نیز در این دوره آموزشی پیش رو معرفی خواهیم کرد.

شرکت ها، موسسات آموزشی و تحقیقاتی و دولت ها به تدریج مزیت ها و توانایی های داشبورد ها را درک کرده و به شدت به سمت آن گرایش پیدا کرده اند.
17a408a89ac284e4fc1eee3787fd81bb?s=300&d=mm&r=g - ورود به بحث داشبورد ها

پوریا بغدادی

من مباحث BI را در دانشگاه تهران آموخته ام. مجری و مشاور سیستم های هوش تجاری (BI) هستم. آموزش را برای علاقه شخصی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.