۴۴ نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

در طول تمامی ادوار تاریخی، بصری سازی داده‌ها به علت محدود بودن خود دادگان، با محدودیت مواجه بود. به‌مرور با افزایش حجم اطلاعات، نیاز مردم به روش نمایش بهتر و تحلیل اطلاعات افزایش یافت. انتهای قرن ۱۸، Willialm Playfair تعداد زیادی از نمودارها و هیستوگرام‌ها را در کتاب خود معرفی نمود. او از این نمودارها برای نمایش داده‌های اقتصادی بهره جست. در آن زمان بیشتر داده‌ها در قالب جدول نشان داده می‌شدند اما Playfair آن‌ها را به شکل اینفوگرافیک تبدیل کرد.

از همان زمان، نمودارها و گراف‌ها به بینندگان برای اتخاذ تصمیمات مناسب‌تر بر اساس داده‌ها کمک نمودند. متخصصان آمار ابزارهای بیشتری برای نمایش بصری داده‌ها طراحی کردند و توسعه دادند و هم‌اکنون فناوری نوین روش‌ها و ابزاری در اختیار ما قرار داده که تابه‌حال قابل‌تصور نبوده است. ما در اینجا ۴۴ نوع متنوع نمودار را با طبقه‌بندی صنایع گوناگون معرفی کردیم.

بازاریابی:

نمودار ستونی (Column Bar Graph)

Marketing Column Bar Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

ساده‌ترین و سرراست‌ترین راه مقایسه دسته‌های متفاوت همان نمودار ستونی معروف و شناخته‌شده جهانی است که ستون‌هایی با طول‌های مختلف را مشخص می‌کند. یک محور آن دسته‌هایی هستند که مقایسه می‌شوند و محور دیگر مقدار هریک را نمایش می‌دهد. این نمودار تقریباً برای نشان دادن هر نوع داده‌ای مناسب است اما در مارکتینگ قوی‌تر عمل می‌کند. نمودار ستونی معمولاً به‌منظور ارائه پیش‌بینی‌های مالی و درآمدها به کار گرفته می‌شود و برای مقایسه هرگونه مقدار عددی همچون اندازه گروه‌ها، انبارداری، رتبه‌بندی و مطالعات پیمایشی ایدئال است.

نمودار خطی (Line Graph)

Marketing Line Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

این نمودارها ابزار بصری سازی قدرتمندی هستند که روند تغییرات داده‌ها را در دوره‌ی زمانی یا میزان همبستگی خاصی نشان می‌دهند. مثلاً یک محور ممکن است یک مقدار متغیر را نشان دهد درحالی‌که محور دیگر تعیین‌کننده بازه زمانی باشد. ابتدا هر مقدار به‌طور مجزا مشخص می‌شود و در آخر نقاط به هم متصل می‌گردند؛ حتی بیش از یک خط هم برای نمایش نمودارهای مختلف بارنگ‌های متفاوت قابل‌نمایش است. به‌طور مثال در نمودار بالا معلوم است که کدام شبکه‌های اجتماعی از بقیه موفق‌تر عمل کردند و همچنین روند رشد و شکست هریک به‌وضوح نمایان است.

نمودار دایره‌ای (Pie Chart)

Marketing Pie Charts 1 - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نموداری بسیار کارآمد برای مقایسه بخش‌هایی از یک کل است مثلاً میزان تخصیص بودجه به هریک از واحدهای یک سازمان. طراحان محتوای بازاریابی به‌وفور از این نمودار برای بررسی بخش‌های مختلف بازار بهره می‌گیرند. در نمودار بالا درصد کاربران هریک از برندهای تلفن‌های همراه مشخص‌شده است و بینندگان با مشاهده آن به‌سرعت درمی‌یابند که سامسونگ و اپل در آمریکا حدود ۷۵ درصد از بازار ارتباطات موبایلی را به خود اختصاص داده‌اند. این نتیجه، حتی بدون دیدن هیچ‌گونه مقدار عددی قابل‌برداشت است.

نمودار موزاییکی (Mosaic or Mekko Chart)

Marketing Mosaic or Mekko Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نمودارهای معرفی‌شده تا اینجا برای مقایسه یک یا دو متغیر در دسته‌های محدودی قابل‌استفاده هستند، اما چه کنیم اگر چندین متغیر و دسته در یک‌زمان داشته باشیم؟ چه می‌شود اگر تمام آن مقادیر از جنس عدد نباشند؟ نمودار موزاییکی بهترین گزینه است. شاید یک تحلیلگر بازار بخواهد سهم بازار بیش از یک تلفن همراه را بداند. در شکل بالا، یک محور نمودار دسته‌های مورد مقایسه – سازندگان تلفن همراه – را نشان داده و محور دیگر محدوده سنی افراد استفاده‌کننده را نمایان کرده است. اندازه و رنگ هر قسمت (موزاییک) نمودار نمایانگر بخش بازاری که در برگرفته است.

هرم‌ جمعیت (Population Pyramid)

Marketing Population Pyramids - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

بخش‌های بازار معمولاً بر اساس سن و جنسیت تقسیم‌بندی می‌شوند که هرم جمعیت گزینه مناسب نمایش این شرایط است. در حالت معمولی که جمعیت سالم و رو به رشد باشد، این نمودار شکل هرم به خود می‌گیرد – بیشترین گروه‌ها جوان‌ترین‌ها هستند و هر جنسیتی با افزایش سن افراد رفته‌رفته کاهش می‌یابد. در مواقع قحطی یا رونق اقتصادی ممکن است نمودار به خاطر افزایش مرگ‌ومیر یا زادوولد، از این شمایل خارج شود. یک متخصص بازار ممکن است از این نمودار برای مقایسه جمعیت و درآمد، وزن یا میزان بهره هوشی استفاده نماید که کوچک‌ترین گروه‌ها در هر دو سمت بالا و پایین جا می‌گیرند.

نمودار عنکبوتی یا رادار (Spider Chart)

Marketing Spider Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

هنگامی‌که یک متخصص آمار نیاز دارد تا سه یا تعداد بیشتری مقادیر کمی را باهم مقایسه نماید، از این نمودار بهره می‌جوید. نمودار تعدادی رادار دارد که از یک نقطه مرکزی همانند تار بیرون کشیده شده‌اند. مقدار هر رادار متناسب است با مقداری که مقایسه می‌شود. برای هر دسته رادارها با خطی به هم متصل می‌شوند و هرکدام می‌توانند رنگ خاص خود را داشته باشند.

مهندسی و فناوری:

نمودار پراکندگی (Scatter Plot)

Engineering and Technology Scatter Plots - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نمودار از دو محور تشکیل‌شده که هرکدام مجموعه‌ای از داده‌ها را نمایش می‌دهند. مثلاً یک محور ممکن است میزان مسافتی که یک وسیله نقلیه طی کرده است و محور دیگر مجموع بنزینی که مصرف می‌کند را مشخص کند. برای هر وسیله نقلیه، میانگین مسافت برحسب مصرف سوخت با نقاطی روی نمودار نمایش داده می‌شود.

نمودار داربستی یا مشبک (Trellis Plot)

Engineering and technology Trellis Plots - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

گاهی اوقات متخصصان آمار نیاز به مقایسه چندین مجموعه دادگان دارند که در یک گراف قابل‌نمایش باشد. مثلاً اگر علاوه بر مسافت طی شده و میزان سوخت مصرفی، تعداد دنده و سیلندر موجود در هر وسیله هم باید بررسی شود، کاربرد این نمودار هویدا می‌شود.

نمودار تابعی (Function Plot)

Engineering and technology Function Plots - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

ریاضیدانان، مهندسان و متخصصان آمار اغلب برای تعیین مقدار یک معادله از نمایش نموداری آن استفاده می‌کنند. این نمودار مجموعه تمام نقاطی است که مقادیر ممکن معادله را برآورده می‌کنند. درنتیجه تابع یک معادله با مقادیر x و y، محورهایی با همین نام‌ها دارد. همچنین اگر متغیر سومی همچون z اضافه شود باید نمودار به حالت سه‌بعدی تبدیل شود. توابعی با اشکال رایج، به شکل بصری با فرمول جبری خود قائل نمایش هستند.

نمودارهای تصمیم دودویی (Binary Decision Diagram)

Engineering and technology Binary Decision Diagrams - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

تصمیم دودویی، انتخابی میان دو راهکار متفاوت است، درنتیجه نمودار تصمیم دودویی مسیر ممکن میان یک تصمیم تا تصمیم بعدی را نشان می‌دهد. در علم کامپیوتر، تصمیم‌های دودویی، نوع داده بولی (Boolean) را تشکیل می‌دهند که اقدام‌های منتج از دو مقدار متفاوت را در یک جریان پردازشی مشخص می‌کنند. خارج از حوزه کامپیوتری هم برای هر فرایندی که منجر به اتخاذ تصمیم میان دو مقدار، بله/خیر، درست/نادرست و… می‌شود، کاربرد دارد.

نمودار مداری (Circuit Diagram)

Engineering and technology Circuit Diagrams - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

همان‌طور که از اسم این نمودار پیداست، نمودار مداری نمایشی از یک مدار الکتریکی است. با استفاده از اشکال و تصاویر ساده، اجزای یک نمودار و ارتباط میان آن‌ها به‌خوبی از ابتدا تا انتها مشخص می‌شود. در علم کامپیوتر، این نمودار برای استخراج داده مرتبط با نرم‌افزار و سخت‌افزار به کار می‌آید.

علم سیاست و جامعه‌شناسی:

نمودار میله ای انباشته (Stacked Bar Graph)

Political Science and Sociology Stacked Bar Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

هنگام مطالعه و بررسی گروهی از افراد، مقایسه چندین متغیر در یک‌زمان متداول است. علاوه بر آن، بسیار کاربردی است که پیشینه‌های قومی و نژادی، سن و جنسیت را در برابر کل جمعیت مورد آزمایش قرار داد. این نمودار با تلفیق کاربرد دو نمودار ستونی و دایره‌ای، نسبت‌ها و روندها را در کنار هم بررسی می‌کند. مثلاً، به‌جای نمایش تنهای تغییرات جمعیت در طی سالیان مختلف، می‌توان با نشان دادن نسبت هر قوم در جمعیت کل آن را بررسی نمود.

نمودار مشبک (Trellis Bar Graph)

Political Science and Sociology Trellis Bar Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

همان نمودار بالا را اگر بخواهیم متغیر سومی به آن اضافه کنیم، بهتر است از این نمودار استفاده شود. با در کنار هم قرار دادن مجموعه‌ای از نمودارهای ستونی، داده‌های دیگری به‌سادگی قابل قیاس است. به‌عنوان‌مثال، نمودار ستونی، تجزیه سیاسی (Political Breakdown) در طول زمان را در کشور هلند به‌تنهایی نشان می‌دهد اما نمودار مشبک همین مسئله را در تعداد دیگری کشور هم‌زمان مشخص می‌کند.

نمودار سطح انباشته (Stacked Area Chart)

Political Science and Sociology Stacked Area Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

این نمودار در حالت مقایسه مقادیری که معمولاً به چندین نمودار خطی نیاز دارند، ایدئال است. هر خط نمایش‌دهنده طبقه متفاوت و فضای میان خطوط بارنگ‌های مختلفی مشخص می‌شود که هر مجموعه داده به‌سادگی قابل‌سنجش باشد. مثلاً، یک محور مقدار عددی و محور دیگر تغییرات زمانی را نشان می‌دهد.

نمودار دایره‌ای چند سطحی (Multi-level Pie Chart)

Multi level Pie Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

در این حالت نمایش چندین لایه دادگان بدون نیاز به اشکال زیاد یا طراحی مشبک امکان‌پذیر است. برای مثال هر این نمودار از چند سطح تشکیل‌شده که هرکدام مجموعه داده متفاوتی را مشخص می‌کند.

نمودار ون (Venn Diagram)

Political Science and Sociology Venn Diagrams - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نمودار کلاسیک و معروف ون که تحت عنوان نمودار منطقی هم شناخته می‌شود، تمام روابط منطقی ممکن میان مجموعه‌ای از دادگان را نشان می‌دهد. مثلاً فضای مشترک میان دو نمودار بالا، قدرت‌هایی را نشان می‌دهد که در هر دو حزب حفظ‌ شده است. مجموع تمام نمودارها در کنار هم اجتماع را مشخص می‌کند. نمودار ون که اندازه و فضای هر شکل آن متناسب است با اندازه گروهی که نشان می‌دهد.

علوم:

نمودار Scattergrams

Science Scattergrams - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

این نمودار ارتباط میان دو یا چند متغیر را نشان می‌دهد. داده‌ها در این نمودار به‌عنوان مجموعه‌ای از نقاط مشخص‌شده‌اند، هرکدام نمایانگر مقدار متغیری که در محورهای افقی یا عمودی تعیین‌شده است. مثلاً یک دکتر با مشاهده نمودار نرخ ضربان قلب در برابر شاخص توده بدن (BMI) می‌تواند به این نتیجه برسد که هرچه نرخ ضربان قلب بالاتر باشد، مقدار BMI بیشتر است.

نمودار خطی مشبک (Trellis Line Graph)

Science Trellis Line graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نمودار مشبک به دانشمندان اجازه می‌دهد تا مجموعه دادگان پیچیده و چند متغیری را بررسی نمایند، یعنی سنجش میزان بیشتری اطلاعات در یک‌زمان. نمودار بر مبنای اصل مشابه با همتای ساده‌تر خود، روند رسم در یک مجموعه داده متشکل از دو متغیر از طریق استفاده از نقاط اتصال در دو محور است.

نمودار پارتو (Pareto Chart)

science Pareto Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

گاهی اوقات یک نمودار ساده، اطلاعات کافی را برای نتیجه‌گیری لازم در اختیار نمی‌گذارد. پارتو، دو نمودار ستونی و خطی را برای نمایش نه‌تنها مقدار مختلف طبقه‌ها بلکه مقدار تجمعی کل مجموعه ترکیب کرده است. در مثال بالا پارتو به بررسی فراوانی انواع مختلف مشکلات غذایی پرداخته است. نتیجه یک نمودار است که به‌روشنی رایج‌ترین مشکلات غذایی و درصدی از کل که به خود اختصاص داده‌اند را نشان می‌دهند.

نمودارهای رادار (Radar charts)

Science Radar Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نمودار رادار که معمولا به عنوان یک نمودارعنکبوتی یا نمودار ستاره ای نامیده می شود، مجموعه داده هایی را که شامل سه یا چند متغیر در یک گراف دو بعدی است، نمایش می دهد. مقدارکمی هر متغیر در طول محور که معمولا از نقطه مرکزی نمودار شروع می شود، منعکس می شود. بعد از اینکه متغیرها روی نمودار مشخص شوند، با استفاده از خطوطی به یکدیگر وصل شده و یک چندضلعی نامنظم شکل می گیرد که ممکن است شباهتی به یک ستاره یا عنکبوت داشته باشد. مجموعه داده های چندگانه را می توان در یک گراف رادار، با رنگ های مختلف از هم تفکیک کرد و با استفاده از برچسب ها مشخص کرد که هر رنگ مربوط به کدام متغیر موردنظر می باشد. برای مثال، یک نمودار رادار می تواند به طور واضح هزینه ها و پیامدهای رویه های  پزشکی مختلف را که به شرایط متنوعی وابسته می باشند به خوبی مقایسه کرده و نشان دهد.

نمودار کانونی کروی (Spherical Contour Graphs)

Science Spherical Contour Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

از آنجایی که زمین کروی شکل می باشد، ثبت یا رسم مسیر حرکت سیاره در یک گراف که شامل دو محور است، مشکل به وجود می آورد. به همین منطور میتوان، داده ها را در سه محور با استفاده از متغیرهای x، y و z ترسیم کرد. طرح نهایی، اگر به درستی ترسیم شود، به صورت یک کره درمیاید. به عنوان مثال، یک طرح کروی می تواند درجه حرارت جهانی یا بارندگی را با تعیین هر محدوده ارزش با یک رنگ مشخص نشان دهد، سپس داده ها را با نقاط رنگ مربوطه ترسیم می‌کند.

کسب و کار و امور مالی:

نمودارهای سهام (Stock Charts)

Business and Finance Stock Charts 1 - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

یکی از حیاتی ترین نمودارهای مالی، نمودارهای سهام است که به سرمایه گذاران کمک می کند تا بازارها را به منظور تعیین سود و زیان و همچنین تصمیم گیری های خرید و فروش، دنبال کنند. در حالی که انواع نمودارها برای نشان دادن تغییرات بازار استفاده میشوند، شایعترین آنها نموارهای خطی می باشند. خطوط به سادگی تغییرات در ارزش سهام خاص یا کلی بازار را طی یک دوره زمانی نشان می دهند. چندین سهام را می توان همزمان ردیابی و به سادگی با استفاده از خطوط مختلف رنگ های مختلف مقایسه کرد.

نمودارهای جریانی (Flow Charts)

Business and Finance Flow charts Flow Chart - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

اغلب اوقات در بیزینس – و همچنین صنایع دیگر – فرایندهای کاری باید در قالب نمودار نشان داده شوند. یک فلوچارت فرآیند را به صورت گام به گام از ابتدا تا انتهای آن به منظور تجزیه و تحلیل، طراحی، مستندسازی یا مدیریت آن دنبال می‌کند. در این نمودارها حتی ممکن است چندین خطوط آغازین و پایانی را برای یک گام از فرآیند رسم کرد. در حالی که یک نمودار جریانی ساده می‌تواند فرآیند اساسی از A به B به C را مستند کند، نمودار ها بیشتر برای نشان دادن توالی پیچیده تر با تصمیمات یا شرایط مختلف در طول مسیر استفاده می شوند. هربار که شرطی بررسی می شود، نمودار گزینه های مختلف را نشان می دهد، سپس مسیر با توجه به شرایط  انتخابی ادامه می‌یابد.

نمودار گانت (Gantt Charts)

Business and Finance Gantt Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

مودار گانت نوع خاصی از نمودارهای میله‌ای است که برای طراحی و زمانبندی پروژه ها استفاده می‌شود. استفاده از میله های رنگی  با طول های مختلف، نه تنها تاریخ شروع و پایان پروژه، بلکه رویدادهای مهم، وظایف، نقاط قوت و زمان بندی آنها را نیز نشان می دهد. نمودارهای مدرن گانت همچنین می توانند روابط وابستگی فعالیت ها را نشان دهند. به عنوان مثال، اتمام کارC،توسط تیم ۳ به تکمیل قبلی کار B توسط تیم ۲ بستگی دارد، نمودار نه تنها این رابطه را نشان می دهد، بلکه تاریخ و مهلت برنامه ریزی شده برای آنها را نیز نشان می دهد.

نمودارهای کنترل (Control Charts)

Business and Finance control charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

یک نمودار کنترل که اغلب در فرآیندهای کنترل کیفیت استفاده می شود کمک می کند تا تعیین شود که آیا یک مجموعه داده در یک محدوده کنترل یا از پیش تعیین شده قرار می گیرد یا خیر. به طور معمول یک نمودار کنترل  شامل نقاطی است که بر روی دو محور قرار گرفته اند و نشان دهنده اندازه گیری های نمونه (sample measurement)می باشند. بر اساس میانگین محاسبه شده، خطی در امتداد گراف در این مقدار به دست آمده، درنظر گرفته می شود. سپس یک انحراف استاندارد از میانگین با استفاده از هر نمونه محاسبه می شود. در نهایت، محدودیت های بالایی و پایین تر تعیین و تشریح می شوند تا نشان دهنده نقاطی باشند که انحراف بیش از حد انتظار است.

نمودار آبشاری (Waterfall Charts)

Business and Finance Waterfall charts 1 - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نمودارهای آبشاری به ویژه در حسابداری و تجزیه و تحلیل کیفی نشان می دهد که چگونه یک مقدار اولیه توسط فاکتورهای مختلف تاثیر مثبت و منفی می گیرد. به عنوان مثال، یک نمودار آبشاری می تواند به وضوح و به طور کارآمد به تصویر بکشد که چگونه یک بازده آغازین به طور ماهانه درطی یک سال تغییر می کند. از آنجا که اغلب به نظر می رسد که میله ها در سراسر نمودار شناور می شوند، نمودار آبشار گاهی اوقات به عنوان آجرهای شناور یا نمودار ماریو شناخته می شود.

نمودارهای سلسله مراتبی (Hierarchy Diagrams)

Business and Finance Hierarchy Diagrams - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

یک نمودار سلسله مراتبی، به عنوان یک نمودار سازمانی شناخته می شود که ساختار یک سازمان و همچنین روابط درون آن را  نمایش می دهد. برای نمونه در تصویر، یک شرکت سازمانی معمولی مدیر عامل شرکت را در بالای فهرست و به دنبال آن مدیران، معاونان و سایر اعضای سازمان نشان داده شده است. یک نمودار سازمانی می تواند زنجیره فرمان را از هر کارمند به بالا به تصویر بکشد. نمودارهای سلسله مراتبی به طور مشابه برای نشان دادن نژادشناسی، طبقه بندی علمی، جمعیت شناسی و هر مجموعه داده ای که به صورت مشابه تفکیک شده استفاده می شود.

بهداشت و سلامت:

نمودارهای خطی چندگانه (Multi-Line Graphs)

Health and Wellness Multi Line Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نتایج آماری به دست آمده به ندرت نشان دهنده کل جامعه آماری به حساب می آید. گراف های خطی می تواند مجموعه داده های متعدد را با خطوط الگوهای مختلف یا رنگ های متفاوت نشان دهد. برای مثال، یک گراف چند خطی می تواند تغییرات در انتظارات زندگی را نه تنها به طور کلی برای همه،  بلکه برای هر جنسیتی و زمینه های نژادی متعدد نشان دهد.

 نمودارهای میله ای انباشته (Stacked Bar Graphs)

Health and Wellness Stacked Bar Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

این نمودارها  فقط برای نشان دادن بخش‌هایی از یک کل مفید نیستند. آنها همچنین می‌توانند برای نمایش متغیرهای اضافی استفاده شوند. در حالی که نمودار میله‌ای پایه می تواند نشان دهد که چه بخشی از یک جمعیت در یک دوره زمانی، به عنوان افرادی که اضاقه وزن دارند طبقه بندی شده اند ، با استفاده از یک نمودار میله‌ای جمع شده علاوه بر این مورد همچنین می توانید ببینید چه مقداری از کل آن افراد چاق، فربه هستند.

نمودارهای جریانی (Flow Charts)

Health and Wellness Flow charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

دنبال کردن فرآیندهای مهم، احتمالاً در پزشکی بیشتر از سایر زمینه‌ها مهم است. اگر جراح یک گام را فراموش کند، ممکن است خونریزی کنید و در حین خواب بمیرید. نمودار جریانی معمولاً توسط بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و سایر امکان پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که رویه‌های یکسانی دنبال می شوند.

نمودار Pictographs

Health and Wellness Pictographs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

در این نمودار، تصاویر و نمادها برای نشان دادن داده ها استفاده می شوند. به عنوان مثال، یک  نمودار تصویری پایه ممکن است یک تصویر از خورشید را برای نشان دادن روزهایی که هوا آفتابی است و یک ابر بارانی برای نماد هر روز طوفانی استفاده کند.از آنجا که ما از تصاویراحساس بیشتری نسبت به داده های خام دریافت می کنیم، اغلب نمودارهای تصویری برای ارائه اطلاعات پزشکی استفاده می شوند. زمانی که در یک تصویر از تعداد ۲۰ نفر، ۵ نفر را به منظور نشان دادن نرخ مرگ و میر ۲۰ درصدی رنگی می کند، این پیام اثر گذارتر از به عنوان مثال یک bar chart و یا pie chart که همین داده‌های مشابه را نشان می دهند، می‌گذارد.

نمودار تشریحی (Anatomical Diagram)

Health and Wellness Anatomical Diagrams - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نمودارهای پزشکی اغلب برای نشان دادن آناتومی، طرزعمل یا پاتولوژی بیماری به منظور توضیح روش درمان برای بیماران و دیگر افرادی که پیش زمینه پزشکی را ندارند استفاده می شود. مسلما بسیار ساده است زمانی که اثر اعصاب بر روی سیستم های مختلف بدن را با دیاگرام نشان دهیم تا اینکه بخواهیم شیوه ها و روش های صحیح را بدون تصویر توضیح دهیم. در حالی که نمودارهای پزشکی ترکیبی از علم و هنر در نظر گرفته می شود، آنها می توانند به همان اندازه مانند سایر نمودارهای کمی، تخصصی نیز باشند. و مهم نیست که تصویر چقدر با جزئیات تهیه شده باشد، نمودارهای تشریحی به منظور ارائه داده ها به  صورت روشن و کارآمد طراحی شده اند. و این نمودارها بر اطلاعات کلیدی تمرکز می کنند، حتی اگر از مقادیر زیادی اطلاعات پزشکی یا علمی انتخاب شده باشد.

نمودارهای چند قطعه ای (Multi-Pie Charts)

Health and Wellness Multi Pie Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

درست همانند نمودارهای چند سطحی و نمودارهای افقی انباشته، تصویر دقیق‌تری از مجموعه داده را نشان می‌دهند. در حالیکه یک نمودار تک ضلعی می‌تواند نشان دهد که چه مقدار از جمعیت کل ،یک شرایط خاص را دارد، یک نمودار چند ضلعی می تواند این آمار را به منظور نشان دادن نه تنها بخشی از مردان و بخشی از زنان، بلکه نحوه مقایسه دو گروه را نشان دهد.

نمودار Scatter Plots

Health and Wellness Scatter Plots - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

در اغلب مطالعات پزشکی، ممکن است نمایش مجموعه داده های پزشکی که شامل صدها یا تعداد بیشتری بیمار هستند، دشوار باشد. اما یک نمودار پراکندگی این اجازه را میدهد تا هر آیتمی براساس متغیرهایی که در دو محور نمودار وجود دارد بر روی نمودار ترسیم شود. الگوی تشکیل شده توسط نقاط رسم شده می تواند به وضوح روند داده ها را تعیین می کند. برای مثال، با تجزیه و تحلیل یک نمودار پراکندگی یک محقق به راحتی می تواند رابطه بین امید به زندگی طولانی تر و درآمد خانواده ها را تعیین کند.

هواشناسی و محیط زیست:

نمودار Contour Plots

Meteorology and Environment Contour Plots - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

قطعه های Contour این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانیم به تجزیه و تحلیل سه متغیر را در فرمت دو بعدی بپردازیم. به جای ترسیم داده ها در دو محور اصلی، نمودار نشان دهنده مقدار سوم رنگ یا سایه است. درست همانطور که یک نقشه توپوگرافی طول، عرض و ارتفاع در یک طراحی دو بعدی، یک نمودار انتگرال ارزش x، y و z را نشان می دهد. به عنوان مثال، یک نمودار کانتور، نه تنها درجه شوری اقیانوس را در تاریخ های مختلف نشان می دهد، بلکه شوری آن در عمق‌های مختلف در آن تاریخ‌ها است.

نقشه های حرارتی (Heat Maps)

Meteorology and Environment Heat Maps - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

این نمودار یک نوع  خاص نمودار کانتور، که درجه حرارت در نقاط مختلف جغرافیایی را نشان می دهد. در حالی که دو محور گراف یک طول و عرض جغرافیایی نقشه است، سومین متغیر درجه حرارت  است که با طیفی از رنگ ها نشان داده می شود. این نمودار گرچه اغلب برای نشان دادن آب و هوا استفاده می شود، اما می تواند ترافیک وب، شاخص های مالی و تقریبا هر داده سه بعدی دیگر را نیز نشان دهد.

نمودار Scatter-Line Combo

Meteorology and Environment Scatter Line Combo - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

با ترکیب یک نمودار خطی با یک طرح پراکنده، هواشناسان و دیگر متخصصان آمار می توانند رابطه بین دو مجموعه داده را بیان کنند. به عنوان مثال، دمای بالا و پایین هر روز در یک ماه می تواند در یک طرح پراکنده نمایش داده شود، سپس می توانید نمودار خطی را برای ترسیم دمای متوسط درهمان دوره اضافه کنید.

نمودارهای ۳بعدی (۳D Graphs)

Meteorology and Environment 3D Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

تکنولوژی در حال حاضر اجازه می دهد تا متخصصان آمار مجموعه داده های چند بعدی را در فرم درست نمایش دهند. نمودار سه بعدی که توسط نرم افزارهای تخصصی ایجاد شده، منعکس کننده رابطه بین سه متغیر در سه محور است. برای مثال یک هواشناس می تواند فیلد باد طوفان را در قالب نمودار رسم کند.

هیستوگرام ها (Histograms)

Meteorology and Environment Histograms - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

هیستوگرام یک نوع خاص از گراف است که داده های عددی و توزیع آن را ارائه می دهد. همانطور که نام آن نشان می دهد، توزیع اغلب در طول زمان نشان داده می شود، اما داده ها نیز می توانند براساس هر مقیاس زمانی، مانند درجه حرارت، ارتفاع یا ارزش پولی طراحی شوند. در حالی که هیستوگرام معمولا یک شکل از نمودار میله‌ای است، مفهوم نیز می تواند به خطوط گراف و طرح های دیگر متکی بر ترسیم دو محور اعمال شود.

تاریخ:

گاه‌شمار (Timelines)

History Timelines - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

خود توصیف‌کننده‌ترین نمودار ممکن را می‌توان این نمودار به شمار آورد که داده‌ها را در بازه زمانی خاصی بررسی می‌کند. داده‌ها و اتفاقات مهم در نقاطی نمایش داده می‌شوند.

 

History Tree Diagrams - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نمونه‌ای از یک نمودار سلسله مراتبی، نمودار نسب‌شناسی، ساختار یک خانواده را نمایش می‌دهند. می‌تواند با یکی از پیشینیان شروع شود و به اولاد و نوادگان و خواهر برادران برسد. یک شجره‌نامه برعکس از یک فرد کنونی شروع می‌شود و به والدان و پدربزرگ و مادربزرگ و الی‌آخر برمی‌گردد.

نمودار Sunburst

History Sunburst Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

نوعی از نمودار دایره‌ای چند سطحی است و نمایانگر داده‌های سلسله مراتبی با استفاده از دایره‌های متحدالمرکز هست. هر حلقه از این نمودار، یک سطح از سلسله‌مراتب را مشخص می‌کند. شعبه‌های مختلف یک سازمان با درجه رنگی متفاوت نشان داده‌شده‌اند. حلقه‌ها همچنین می‌توانند بیشتر به تقسیم‌بندی‌های چندگانه در یک سطح سازمانی جدا شوند. درواقع یک چرخ رنگی سنتی پیچیده که در فروشگاه‌های رنگ‌فروشی استفاده می‌شده است، یک‌شکل از نمودار Sunburst است.

نمودار خطی Line

History Line Graphs - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

اگر یک گاه‌شمار شکلی از یک نمودار باشد، در آن حالت زمانی معنا پیدا می‌کند که تاریخ‌شناسان در نمایش داده‌های دیگر آن را به کار بگیرند. در شکل بالا میزان مهاجرت در سال‌های مختلف مشخص‌شده که درنتیجه آن روند تغییر جمعیت در یک قرن یا بیشتر تعیین می‌شود.

نمودار سطح انبشته (Stacked Area Charts)

History Stacked Area Charts - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

این نوع نمودارها همان‌طور که قبلاً هم توضیح داده‌شده، برای نمایش تغییرات چندین متغیر در زمان استفاده می‌شود.


برچسب ها:
8c1e2410b9695fff531c8e5e056c4157?s=300&d=mm&r=g - 44 نوع نمودار برای کاربردهای گوناگون

مبینا چزانی

دانش آموخته دانشگاه تهران، علاقه‌مند به کار در حوزه BI و شیفته یادگیری مطالب جدید هستم. و معتقدم هیچ گاه برای آموختن دیر نیست.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
مانداناکرم پوریان Recent comment authors
  عضویت  
جدید ها قدیمی ها بیشترین رای
به دوستتان خبر دهید.
کرم پوریان
مهمان
کرم پوریان

چنین مطلبی ندیده بودم ممنون واقعا.

ماندانا
مهمان
ماندانا

خیلی مفیده مرسی از شما تکنیک