راهنمای یادگیری پاور بی آی

به آموزش Power BI خوش آمدید. این دورۀ آنلاین خودآموز، Power BI را به روش ترتیبی توضیح می دهد، بنابراین می توانید در این زمینه دانش کسب کنید. این دوره طراحی شده تا راهنمایی در بخش های قابل فهم با جریان منطقی ارائه نماید که به شما کمک کند مفاهیم، جزئیات و مثالها را فرا بگیرید. همچنین برای کمک به یادگیری شما، تصاویر بسیاری آماده کرده ایم.
این دوره آموزشی شامل چندین بخش است و هر بخش دارای تعدادی موضوع است. پس از چند بخش اول در شروع کار، تقریبا هر موضوع شامل یک تصویر است که توضیح می دهد چگونه یاد بگیرید. محتوای بعدی تصویر این مفهوم را توضیح می دهد و به شما این امکان را می دهد به به خوبی مبحث را یاد بگیرید. اگر شما یک مبتدی در یادگیری این نرم افزار هستید، شما را همراهی می کند و اگر پیش از این مطالبی در این زمینه مطالعه کرده اید، مفاهیم شما را به هم پیوند می دهد و شکافها را پر می کند. امیدواریم از این دوره لذت ببرید، و منتظر مطالب بیشتری در آینده باشید.
Power BI چیست؟
Power BI مجموعه ای از خدمات نرم افزاری، برنامه ها و اتصال دهنده هایی است که با همدیگر کار می کنند تا منابع داده غیرمرتبط شما را به اطلاعاتی تعاملی، همه جانبه، مرتبط و بصری تبدیل کنند. خواه اطلاعات شما یک صفحه گسترده (فایل اکسل) ساده باشد یا مجموعه ای از انبار داده های داده ترکیبی مبتنی بر ابر (Cloud) باشد، Power BI این امکان را فراهم می سازد تا براحتی به منابع داده خود متصل شوید، آنچه که مهم است را مشاهده یا کشف کنید، و آن را با هر شخصی که بخواهید به اشتراک بگذارید.

یادگیری power bi

Power BI می تواند ساده و سریع باشد و قادر به ایجاد اطلاعاتی سریع از یک صفحه گسترده اکسل یا یک پایگاه داده محلی است. همچنین در سطح بسیار قوی و با سطح سازمانی و آماده برای مدلسازی گسترده و تجزیه و تحلیل های بلادرنگ و همچنین توسعه رسمی است. این می تواند ابزار گزارش گیری شخصی و تصویرسازی شما باشد، و همچنین می تواند بعنوان موتور تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل در پسِ پروژه های گروهی، بخش ها، دسته بندیها یا کل شرکت ها بکار گرفته شود.

اجزای Power BI

Power BI شامل یک برنامه دسکتاپ ویندوزی بنام Power BI Desktop، یک سرویس آنلاین SaaS (نرم افزار بعنوان یک سرویس) بنام Power BI service، و برنامه های mobile Power BI برروی موبایل ها و تبلت های ویندوزی و همچنین برای دستگاه های اندروید و iOS است.

یادگیری power bi

این سه عنصر (دسکتاپ، سرویس و تلفن همراه)، بدین منظور طراحی شده اند که برای افراد امکان ایجاد، به اشتراک گذاری و استفاده از اطلاعات کسب و کار را به شیوه ای فراهم کند که آنها یا نقش خود را بطورموثری بکار گیرد.

چگونه Power BI با نقش شما منطبق می شود؟

چگونگی استفاده شما از Power BI ممکن است به نقش شما در یک پروژه یا یک تیم بستگی داشته باشد. و سایر افراد، در سایر نقش ها، ممکن است Power BI را بطورمتفاوتی استفاده کنند.

بعنوان مثال، ممکن است شما عمدتا از سرویس Power BI استفاده کنید، اما همکار شما که با ایجاد-گزارش گیری کسب و کار سروکار دارد ممکن است استفاده یشتری از Power BI Desktop داشته باشد (و گزارشات دسکتاپ را به Power BI Service منتشر سازد که بعدا آن را می بینید). و سایر همکاران در بخش فروش، ممکن است بیشتر از Power BI phone app خود استفاده کنند تا بر پیشرفت خود در سهام فروش نظارت داشته باشند و تمرینی برای فروشهای جدید باشد.

همچنین ممکن است از هریک از عناصر Power BI در زمانهای مختلف استفاده نمایید، بسته به نقش شما در یک پروژه یا آن چیزی که برای دستیابی به آن تلاش می کنید.

شاید بتوانید موجودی یا پیشرفت تولید را در یک داشبورد بلادرنگ در سرویس مشاهده کنید و همچنین از Power BI Desktop برای ایجاد گزارش هایی برای تیم خود درمورد آمار تعامل با مشتری استفاده نمایید. اینکه شما چگونه از Power BI استفاده می کنید می تواند بستگی به ویژگی یا سرویسی از Power BI داشته باشد که بهترین ابزار برای شرایط شما است- اما هر بخش Power BI برای شما در دسترس است، به هیمن دلیل بسیار انعطاف پذیر و متقاعدکننده است.

ما سه عنصر (دسکتاپ، سرویس، برنامه های موبایل) را در ادامۀ این راهنمای آموزشی با جزئیاتی بیشتری مورد بررسی قرار میدهیم. همچنین گزارش هایی را درمورد Power BI Desktop، به اشتراک گذاری آنها در این سرویس ارائه می نماییم، همچنین در مقالات آینده، استفاده از آنها بر روی دستگاه تلفن همراه را آموزش میدهیم.

جریان کار در Power BI

یک جریان کار رایج Power BI در Power BI Desktop درجایی آغاز می شود که یک گزارش ایجاد می شود. این گزارش سپس به Power BI service ارسال می شود، و سپس به اشتراک گذاشته شده تا کاربران برنامه Power BI تلفن همراه بتوانند اطلاعات آن را استفاده کنند.

این اتفاق همیشه رخ نمی دهد، و این درست است، اما استفاده مناسب از این جریان به یادگیری بخش های مختلف Power BI و اینکه چگونه آنها یکدیگر را تکمیل می کنند، کمک می کند.

خوب، حالا که یک مرور کلی بر این دوره داشتیم (اینکه Power BI، سه عنصر اصلی آن چیست) بیایید نگاهی به نحوه استفاده از Power BI داشته باشیم.

 

پوریا بغدادی

من دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات دانشگاه تهران می باشم. از سال ۱۳۸۴ به مطالعه و فعالیت های آموزشی و اجرایی در زمینه کار با داده ها، برنامه نویسی و انجام پروژه با نرم افزار های مدیریت داده ها از جمله اکسل و SQL Server مشغول هستم.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

avatar
  Subscribe  
به دوستتان خبر دهید