قسمت های اصلی ساختار Power BI

تمام کارهایی که در Power BI انجام میدهید را می توان به چند بلوک ساختاری اصلی تقسیم نمود. هنگامیکه این بلوکهای ساختاری را درک کنید، می توانید هریک از آنها را گسترش دهید و میتوانید ساخت گزارشات پیچیده و با جزئیات زیاد را آغاز کنید. پس همه چیز در پاور بی آی حتی صفحات با ظاهر پیچیده از بلوک های ساختاری اصلی ساخته شده اند. ساختمانها با چوب، فولاد، بتن و شیشه ایجاد می شوند. اتومبیلها از فلز، پارچه و لاستیک ساخته شده اند. البته، ساختمانها و ماشین ها می توانند پایه یا شرح دقیقی باشند (بسته به اینکه آن بلوک های ساختمان اصلی چگونه مرتب شده اند).

بیایید نگاهی به این بلوکهای ساختمانی اصلی در پاور بی آی داشته باشیم، برخی از چیزهای ساده ای که می تواند از آنها ایجاد شود را بررسی کنیم، سپس نگاهی اجمالی به چگونگی ایجاد چشم اندازهای پیچیده داشته باشیم.

بلوک های اصلی ساختمان Power BI عبارتند از:

۱- تصاویر (Visualizations)

۲- مجموعه داده ها (Data sets)

۳- گزارشات (Reports)

۴- داشبوردها (Dashboards)

۵- کاشی ها (Tiles)

۱- تصاویر

یک تصویر یا اِلِمان بصری (Visualization) (گاهی اوقات بعنوان بصری (Visual) نیز اشاره شده است)، نمایش بصری از داده ها مانند یک نمودار، یک گراف، یک نقشه رنگی یا سایر موارد جالب است که می توانید برای نمایش بصری داده ها ایجاد کنید. Power BI دارای انواع مختلف عناصر بصری است. تصویر زیر مجموعه ای از تصاویر مختلف را نشان می دهد که در Power BI service ایجاد شده اند.

تصاویر می توانند ساده باشند – مانند یک عدد واحد که نشان دهنده چیزی مهم است – یا می توانند بصورت بصری پیچیده باشند – مانند یک سطح شیب دار – نقشه رنگی که احساسات رای دهنده نسبت به یک مسئله یا نگرانی اجتماعی خاص را نشان می دهد. هدف یک تصویر این است که داده ها را به شیوه ای نشان دهد که زمینه و اطلاعاتی را فراهم آورد، که هرکدام از آنها می توانند بسختی از یک جدول خام از اعداد یا متن تشخیص داده و درک شوند.

۲- مجموعه داده ها (Data sets)

مجموعه ای از داده ها است که Power BI برای ایجاد تصاویر از آن استفاده می کند. شما می توانید یک مجموعه داده ساده مبتنی بر یک جدول ساده از کاربرگ اکسل داشته باشید، شبیه به آنچه که در تصویر زیر نشان داده شده است.

Data set ها همچنین می توانند ترکیبی از بسیاری از منابع مختلف باشند که می توانید آن ها را فیلتر کنید و برای ارائه مجموعه داده های منحصربفرد (یک data set) برای استفاده در Power BI ارائه نمایید.

بعنوان مثال، می توانید یک data set از سه فیلد پایگاه داده مختلف، یک جدول وب سایت و جدول اکسل و نتایج آنلاین یک کمپین بازاریابی ایمیل ایجاد کنید. این ترکیب منحصربفرد هنوز یک مجموعه داده محسوب می شود، حتی اگر از منابع مختلفی جمع آوری شده باشد.

فیلترسازی داده ها قبل از آوردن آنها به Power BI به شما اجازه می دهد برروی داده ای تمرکز کنید که برای شما اهمیت دارد. بعنوان مثال، شما می توانید پایگاه داده تماس های خود را فیلتر کنید، بنابراین تنها مشتریانی که ایمیلهایی را از کمپین بازاریابی دریافت کرده اند، در این data set جمع آوری شده اند. سپس می توانید تصاویری براساس آن زیرمجموعه (آن مجموعه فیلترشده) از مشتریان که در کمپین مشخص شده اند ایجاد کنید. فیلترسازی به شما کمک می کند بر اطلاعات و تلاش های خاص خود تمرکز کنید.

یک بخش مهم و توانمند Power BI، اتصال دهنده های متعدد داده است که داخل آن گنجانده شده اند و از طریق گزینه Get Data. خواه اطلاعات موردنظر شما در Excel یا SQL، در Azure  یا Oracle، یا در یک سرویسی همچون Facebook، Salesforce، یا MailChimp باشد، Power BI دارای اتصال دهنده های از پیش ساخته شدۀ داده است که به شما این امکان را می دهد براحتی به آن داده ها متصل شوید، درصورت لزوم آنها را فیلتر کنید و آن را به dataset خود بیاورید. هنگامیکه شما یک dataset دارید، می توانید ایجاد تصاویری را آغاز کنید که بخش های مختلف آن dataset را به شیوه های مختلف نمایش می دهد و با آنچه که می بینید اطلاعاتی را بدست آورید یعنی داشبورد طراحی کنید.

۳- گزارشات

در Power BI، گزارش مجموعه ای از تصاویری است که در یک یا چند صفحه نمایش داده می شود. درست مانند هر گزارش دیگری که ممکن است برای نمایش میزان فروش ایجاد ­کنید، یا گزارشی که برای ماموریت یک مدرسه می نویسید، در Power BI یک گزارش، مجموعه ای از اقلامی است که به هم مرتبط هستند. تصویر زیر یک گزارش در Power BI Desktop را نشان می دهد، در این مورد، این صفحه پنجم در یک گزارش شش صفحه ای است. همچنین می توانید گزارش هایی را در Power BI service ایجاد کنید.

گزارش ها به شما این امکان را می دهند تصاویر بسیاری را درصورت لزوم بر روی چندین صفحه مختلف ایجاد کنید و شما می توانید آنها را به بهترین شیوه ای که نمایانگر گزارش شما باشد مرتب کنید. ممکن است گزارشی درمورد فروش سه ماهه، یک گزارش درمورد رشد تولید در یک بخش خاص داشته باشید، یا ممکن است یک گزارش درمورد الگوهای مهاجرت خرس های قطبی داشته باشید. گزارشات در هر موضوعی که باشند، به شما این امکان را می دهند که تصاویر خود را برروی یک (یا چند) صفحه جمع آوری و سازماندهی کنید.

۴- داشبوردها

هنگامیکه برای به اشتراک گذاری یک صفحه واحد از یک گزارش آماده می شوید، یا مجموعه ای از تصاویر را به اشتراک میگذارید، یک داشبورد ایجاد می­کنید. مانند داشبورد در یک ماشین، یک داشبورد Power BI مجموعه ای از تصاویر از یک صفحه واحد است که شما می توانید با سایرین به اشتراک گذارید. اغلب، این یک گروه انتخاب شده از تصاویر است که بینش هایی سریع به داده هایی که شما تلاش می کنید نشان دهید.

یک داشبورد باید متناسب با یک صفحه واحد باشد، اغلب یک بوم نقاشی (Canvas) یک پس زمینه خالی در Power BI Desktop یا Service است که در آن تصاویر را قرار می دهید) نامیده می شود. فکر کنید مانند یک بوم نقاشی باشد که یک هنرمند یا نقاش از آن استفاده می کند، یک فضای کاری که شما در آن تصاویر جامع و جالب را ایجاد، ترکیب و بازخوانی می کنید. می توانید داشبوردها را با سایر کاربران یا گروه هایی به اشتراک گذارند که پس از آن میتواند هنگامیکه در Power BI service یا دستگاه تلفن  همراه خود هستید، با داشبورد شما تعامل داشته باشد.

۵- کاشی ها

در Power BI، یک tile یک تصویر واحد موجود در یک گزارش یا یک داشبورد است. یک جعبه مستطیلی که شامل هر تصویر منحصربفردی است. در تصویر زیر، یک کاشی (که توسط یک جعبه روشن برجسته شده است) می بینید که توسط کاشی های دیگر احاطه شده است.

بلاک های اصلی پاور بی آی

هنگامیکه یک یک گزارش یا یک داشبورد در Power BI ایجاد می­کنید، می توانید کاشی ها را تغییر دهید یا ترتیب دهید، با این حال اگر می­خواهید اطلاعات خود را ارائه دهید می توانید آنها را بزرگتر کنید، ارتفاع یا عرض آنها را تغییر دهید، و آنها را به سایر کاشیهایی که می خواهید دربر بگیرید.

هنگامیکه در حال مشاهده یا استفاده از یک داشبورد یا گزارش هستید (به این معنی که شما خالق یا مالک نیستید، بلکه شما آن را به اشتراک گذاشته اید) می توانید با آن تعامل داشته باشید، اما نمی توانید اندازه کاشیها یا چگونگی ترتیب آنها را تغییر ­دهید.

اینها اصول پایۀ Power BI و بلوک های ساختمانی آن هستند. بیایید جمع بندی کنیم.

Power BI مجموعه ای از خدمات، برنامه ها و اتصالات است که شما را قادر می سازد به داده های خود متصل شوید. درصورت لزوم آن ها را فیلتر کنید، سپس آن را به Power BI منتقل کنید که در آن می توانید تصاویر قانع کننده ای که می توانید با سایرین به اشتراک گذارید ایجاد کنید.

حالا که شما تعدادی از بلوک های ساختاری اصلی Power BI را شناختید، روشن است که میتوانید مجموعه داده هایی را ایجاد کنید که برای شما حساس است، و گزارش های بصری قانع کننده ای را ایجاد کنید که به شما داستان را بگوید. داستانهایی که با Power BI گفته شده باید کامل، یا پیچیده یا قانع کننده باشد.

همچنین می توانید با استفاده از جداول انبار داده Azure SQL که با سایر انبار داده ها و منابع بلادرنگ ترکیب می شود، سپس در بلادرنگ فیلتر شده تا مجموعه داده ای بسازد که پیشرفت تولید را لحظه به لحظه نظارت کند، ارزشی در Power BI تولید خواهد کرد که آنها دنبال می­کنند.

ایجاد مجموعه داده ها، ایجاد تصاویری محرمانه و به اشتراک گذاری آنها با سایرین. نتیجه: دنیای درحال گسترش داده های خود را تحت کنترل درآورید و آن را به اطلاعاتی عملی تبدیل کنید. خواه اطلاعات شما به مجموعه داده های ساده یا پیچیده نیاز داشته باشند، Power BI به شما کمک می کند سریعا شروع کنید و میتواند با نیازهای شما به همان اندازه ای که دنیای نیازهای شما پیچیده هستند گسترش یابد. و از آنجایی که Power BI یک محصول مایکروسافت است، می توانید آن را قوی، انعطاف پذیر، سازگار با ادارات و آماده برای سازمان به شمار آورید.

حالا، بیایید ببینیم چگونه کار می کند. این کار را با نگاهی سریع به Power BI service شروع می­کنیم. ۰مطالعه بخش بعدی را از دست ندهید.)

 

 

 

پوریا بغدادی

مباحث هوش تجاری را در دانشگاه تهران زیر نظر اساتید خبره آموختم، تحت تاثیر تحول دیجیتال هستم و عاشق آموزش دادن. تمام وجودم را در کلاس صرف یاددادن می کنم. مشاوره و انجام پروژه را نیز در کنار آموزش بصورت جدی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.