حذف سطر های خالی جداول اکسل با و بدون ماکرو

یکی از مشکلات کار با جداول اطلاعاتی در اکسل حذف کردن سطر هایی است که خالی هستند. پیدا کردن و حذف این سطر های در جدول های بزرگ گاهی ساعت ها به طول می انجامد.

علاوه بر زمانی که تلف می شود اعصابمان نیز ضعیف می شود!

حذف سطرهای خالی داده ها در اکسل

روش اول: قابلیت Goto Special

در این روش باید ابتدا محدوده جدولی که ممکن است ردیف های خالی در آن وجود داشته باشد را انتخاب کنید. سپس با کمک کلید میانبر Ctrl+G وارد صفحه Goto می شوید. سپس گزینه Special را بزنید تا صفحه ای به شکل زیر برای شما باز شود:

حذف سطرهای جداول بزرگ اکسل

همانطور که در تصویر می بینید، گزینه های این پنجره امکان فعال کردن بخش های خاصی از محدوده های اکسل را به ما می دهد. برای انتخاب سلول یا یا سطر های خالی باید از Blanks استفاده کنید. بعد از فعال شدن (انتخاب) سلول های خالی کافیست روی یکی از آن ها کلیک راست کرده و گزینه …Delete را بزنید. اما اکسل می خواهد بداند چه حذفی باید انجام دهد؟ حذف ستون، سطر یا فقط سلول هاکه شما با انتخاب Entire row به شکل تصویر زیر آن را تایید می کنید:

حذف سطر های اکسل

نکته: این روش با کمک قابلیت های موجود در اکسل انجام شده و تا زمانی که فایل را ذخیره نکرده و از اکسل خارج نشده باشید قابل برگشت (Undo: Ctrl+Z) می باشد.

روش دوم: با استفاده از ماکرو

ماکرو نویسی برای پیاده سازی کارهای تکراری یا پیچیده یا افزودن قابلیت های جدید به اکسل استفاده می شود. البته حذف کردن ردیف های خالی اکسل کاری نیست که اکسل از عهده آن بر نیاید اما گاهی این کار در میان بخشی از یک فرآیند برنامه نویسی به کار می آید بنابراین دانستن نحوه دسترسی به Goto Special با کمک کدنویسی VBA می تواند مفید باشد.

برای انجام کار به این روش ابتدا وارد تب Developer شوید. سپس گزینه Visual Basic را انتخاب کنید. البته کلید های ترکیبی Alt+F11 نیز شما را وارد صفحه VBA Editor می کند.

وقتی وارد محیط برنامه نویسی شدید، برای اینکه یک ماکرو بنویسید باید یک Module از طریق منوی Insert به پروژه خود اضافه کنید. (مانند تصویر زیر)

و یک ماکرو ساده با دو دستور زیر بنویسید:

ماکروی حذف سطرهای خالی

ماکرو هایی که می خواهید در اکسل آن ها را فراخوانی کنید با کلمه sub آغاز شده، سپس باید نام ماکرو مورد نظر را وارد کنید و علامت پرانتز ها را نیز درج کنید، بعد از اینکار با زدن کلید Enter اکسل خود پایان ماکرو را نیز ثبت می کند (End Sub).

نکته: دستور دوم که با کمک ماکرو سطرهای خالی انتخاب شده را حذف می کند قابل برگشت (Undo: Ctrl+Z) نیست. بنابراین بهتر است عمل حذف را خودتان انجام دهید مگر اینکه مجبور باشید در یک فرآیند برنامه نویسی شده عمل حذف را نیز انجام دهید.

در ویدئوی زیر که ۱۰ دقیقه هست با دو روش بدون ماکرو (Goto Special) و روش ماکرو نویسی و دستور Selection این کار آموزش داده شده است.

پوریا بغدادی

مباحث هوش تجاری را در دانشگاه تهران زیر نظر اساتید خبره آموختم، تحت تاثیر تحول دیجیتال هستم و عاشق آموزش دادن. تمام وجودم را در کلاس صرف یاددادن می کنم. مشاوره و انجام پروژه را نیز در کنار آموزش بصورت جدی پی میگیرم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
farhadfery Recent comment authors
  عضویت  
جدید ها قدیمی ها بیشترین رای
به دوستتان خبر دهید.
farhadfery
مهمان
farhadfery

تشکر