ابزارهای BI در SQL Server

ابزارهای BI در SQL Server شاملAnalysis Services Integration Services, Master Data Services, Reporting Services, و چندین برنامه کاربردی برای ایجاد یا کار با داده های تحلیلی می باشند و تمامی امکانات SQL Server، از جمله اجزاء BI، از طریق SQL Server Setup نصب می شوند.ssrs - ابزارهای BI در SQL Server

SQL Server Analysis Services

Analysis Services یک موتور(Engine) داده تحلیلی است که در پشتیبانی تصمیم‌گیری و تجزیه‌وتحلیل کسب‌و‌کار مورد استفاده قرار می‌گیرد که مدل‌های داده‌ای را برای گزارش‌های تجاری و برنامه‌های کاربردی مشتری مانند Power BI، Excel، Reporting Services و دیگر ابزارهای مصورسازی داده فراهم می‌کند.SSAS ، Online analytical processing یا به اختصار OLAP داده‌ها را از منابع متفاوتی از داده‌ها فراهم می‌کند، به کاربران اجازه می‌دهد تا با ابزارهایی از جمله SSRS و اکسل به تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بپردازند. علاوه بر این، SSAS امکان کشف الگوهای داده( data patterns) را فراهم می‌کند که ممکن نیست از طریق ویژگی‌های داده‌کاوی ساخته شده در محصول ظاهر شود.

1830.PowerView - ابزارهای BI در SQL Server

Analysis Services در دو سیستم‌عامل مختلف در دسترس است:

Azure Analysis Services : پشتیبانی از مدل‌های جدولی، DirectQuery، پارتیشن‌ها، روابط دوطرفه و ترجمه‌ها. برای یادگیری بیشتر اینجا را ببینید.

SQL Server Analysis Services:  پشتیبانی از مدل‌های جدولی در تمام سطوح، مدل‌های چندبعدی، داده‌کاوی و Power Pivot برای شیرپوینت.

e8e9e5a4 65e3 4b48 817a db166a409caf - ابزارهای BI در SQL Server

SQL Server Integration Services

 SQL Server Integration Services یا به اختصار SSIS، یک ابزار برای ساخت Solutionهای یکپارچه‌سازی داده با کارایی بالا است، که همانطور که در تصویر زیر می‌بینید  میتواند داده‌ها را از طیف گسترده‌ای از منابع مانند فایل‌های داده XML، flat fileها و منابع داده‌ای Relational، استخراج (extract) و تبدیل (transformation) کرده و سپس عملیات بارگذاری (Load) را انجام  دهد. در واقع فرآیند ETL را از هر نوع منبع داده امکان‌پذیر می‌سازد.

Spectacular Sql Server Data Warehouse Tutorial J50 In Stylish Home Decor Ideas with Sql Server Data Warehouse Tutorial - ابزارهای BI در SQL Server

SSIS شامل ابزارهای گرافیکی برای ساخت و debugکردن پکیج‌ها می‌باشد و همچنین شامل Taskها برای انجام جریان‌‌کاری (Workflow) مانند عملیات FTP، اجرای دستورات SQL و ارسال پیام‌های ایمیل، منابع داده و مقصد برای استخراج و بارگیری داده‌ها، تبدیل‌ها (Transformations) برای تمیز کردن، جمع‌آوری، ادغام و کپی‌کردن داده‌ها، یک پایگاه داده مدیریتی برای اداره بسته و رابط برنامه‌نویسی برنامه (APIs) می‌باشد. SSIS شامل یک سیستم ساده برای ایجاد، مدیریت و استفاده از متغیرها می‌باشد. این امکان، توسعه‌دهندگان( Developers ) را قادر می‌سازد تا بتوانند Packageهایی را ایجاد نمایند که سازگار با شرایط گوناگون باشد.

با وجود اینکه فرایند ETL در اپلیکیشن‌های Data Warehousing رایج است،اما به هیچ وجه نمیتوانیم بگوییم SSIS محدود به DW می‌باشد. مثلاً زمانی که با استفاده از SSMS) SQL Server Management Studio)، یک Maintenance Plan ایجاد می‌کنید، یک پکیج SSIS ایجاد می‌شود.

اما در سطح بالا SSIS می تواند:

  • داده ها را از هر منبعی بازیابی کند.
  • تبدیل‌ها( transformation) مختلف روی داده‌ها، مانند تبدیل از نوعی به نوع دیگر، تبدیل حروف بزرگ به کوچک، اجرای محاسبات، و غیره را اجرا کند.
  • داده‌ها را درون هر منبعی load کرده.
  • یک جریان‌کاری (workflow) تعریف کند.

SQL Server در زمینه (Data Quality Services (DQS و (Master Data Services (MDS سرمایه‌گذاری بسیاری انجام داده است. Data Quality Services در لایه Transformation با SSIS یکپارچه شده و این امر به کاربران اجازه می‌دهد تا قبل از اینکه داده‌ها از یک Workflow یا همان جریان‌کاری SSIS به مقصد ارسال شوند، آن‌ها را پاکسازی(Cleansing) نماید.

 Master Data Services شما را قادر می‌سازد که مجموعه‌ای از داده‌های سازمان خود را مدیریت کنید. شما می‌توانید داده‌ها را به مدل‌ها سازماندهی کنید، قوانینی برای به‌ روز‌ رسانی داده‌ها ایجاد کنید و کنترل کنید که کدام اطلاعات را به روز می‌کند. با اکسل، می‌توانید داده‌های اصلی را با سایر افراد موجود در سازمان خود به اشتراک بگذارید.

1 L8AnucEqkZtLMPlSgipeEA - ابزارهای BI در SQL Server

Master Data Services شامل اجزا و ابزار زیر است:

Master Data Services Configuration Manager، ابزاری است که شما برای ایجاد و پیکربندی پایگاه داده و برنامه‌های وب استفاده می‌کنید.

Master Data Manager، یک برنامه وب است که شما برای انجام کارهای اداری (مانند ایجاد یک مدل یا قانون کسب‌وکار) استفاده می‌کنید.

MDSModelDeploy.exe، ابزاری است که شما برای ایجاد بسته‌های اشیاء و داده‌های مدل خود استفاده می‌کنید تا بتوانید آنها را به محیط‌‌های دیگر بسپارید.

MDS Architecture Featured 1 - ابزارهای BI در SQL Server

SQL Server Reporting Services

SSRS یک سرویس گزارش‌دهی مبتنی بر سرور می‌باشد که بخشی از مجموعه سرویس‌های Microsoft SQL Server است. و به ما اجازه می‌دهد تا انواع مختلفی از گزارش را ایجاد و مدیریت کنیم و آنها را در فرمت‌های مختلف عرضه کنیم. ما می‌توانیم گزارش‌های اساسی حاوی جداول و نمودارها یا تصاویر داده‌هایی را که پیچیده نیز می‌باشند، با استفاده از نمودارها، نقشه‌ها و Sparklines ایجاد کنیم.

گزارش‌های ما می‌توانند داده‌های خود را از پایگاه‌های داده SQL Server، پایگاه داده های Relational مانند اوراکل(Oracle) و دیگر انواع  منابع داده چند بعدی یا مبتنی بر XML مانند SQL Server Analysis Services، Teradata، یا Data Warehouse Parallel استفاده کنند.

Upload File to SSRS Report Manager 2 - ابزارهای BI در SQL Server

ما می‌توانیم گزارش‌های کامل خود را به‌طور مستقیم از وب‌سایت Reporting Services ، به نام مدیر گزارش (Report Manager)، ارائه دهیم، یا کاربران می‌توانند به طور مستقیم در برنامه‌های مبتنی بر وب یا ویندوز آنها را مشاهده کنند. کاربران نهایی می‌توانند گزارش‌ها را بر اساس تقاضا اجرا کنند. ما همچنین می‌توانیم SSRS را نصب کنیم تا گزارش‌ها از SharePoint اجرا شوند.

SSMS یک محیط یکپارچه برای مدیریت هر زیرساخت SQL از SQL Server به SQL Database است. از (SQL Server Management Studio (SSMS برای Queryزدن ، طراحی و مدیریت پایگاه داده‌ها و انبارهای داده‌ خود، در هرکجا که هستید چه در رایانه محلی خود یا در محیط ابر(Cloud) می‌توانید استفاده کنید.

SQLServer 2016 Mobile BI Reporting Services - ابزارهای BI در SQL Server


برچسب ها:

8c1e2410b9695fff531c8e5e056c4157?s=300&d=mm&r=g - ابزارهای BI در SQL Server

مبینا چزانی

دانش آموخته دانشگاه تهران، علاقه‌مند به کار در حوزه BI و شیفته یادگیری مطالب جدید هستم. و معتقدم هیچ گاه برای آموختن دیر نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.